Diş Hekimliği Asistanlığı Kursu

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.
Diş Hekimliği Asistanlığı Kursu

Eğitim Detayı

 • Eğitim süresi 1 aydır
 • Eğitimler online asenkron yapılmaktadır
 • Eğitim videoları ve sunumlar öğrenci panelinizdedir
 • Eğitimlerinize dilediğiniz gün ve saatlerde uzaktan eğitim sistemine kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak eğitiminizi alabilirsiniz
 • Sınav tarihi her ayın 21 ile ayın son gününe kadardır
 • Sınavdan en az 50 puan almanız gerekmektedir

Eğitim İçeriği

 • Diş hekimliği ile ilgili temel kavramlar ve materyaller
 • Diş hekimi muayenehanesinin işlevi
 • Diş hekimi yardımcısının görevi ve önemi
 • Dişlerin anotomisi, diş dokularının histolojisi ve morofolojisi ile ilgili genel bilgiler
 • Temel sterilizasyon ve dezenfeksiyon prensipleri
 • Hasta kayıtları, dental ve medikal bilgilerinin kaydedilmesi
 • Diş hekimliğinde kullanılan cihazlar, aletler ve temel sarf malzemeler
 • Muayenehanede kullanılan cihaz ve aletlerin temizliği, bakımı ve korunması

Diş Hekimliği Asistanlığı Nedir?

Türkiye’de, artan nüfusa paralel olarak artış gösteren önemli konulardan biri sağlık kurumlarına başvurularda da ciddi artış yaşanmasıdır. Bu artan başvurular da doktorlara ve doktorların yanında bulunup önemli görevler üstlenen yardımcı sağlık personellerine olan ihtiyacı da arttırmıştır. Özellikle fast food beslenmenin yaygınlaşması ve düzensiz yaşam tarzları nedeniyle kişisel ağız sağlığı ve hijyeninde ciddi problemler ortaya çıkmaktadır. Halkın bu problemler karşısında genellikle başvurduğu yerler özel muayenehaneler ve ağız diş sağlığı merkezleri olmaktadır. Bu durum da diş hekimliğinde ve diş hekimliği asistanlığına olan ihtiyacı ciddi manada derinleştirmiştir. Diş hekimliği asistanı olan kişiler, diş hekiminin yanında olarak ona yardımda bulunmaktadır. Çalıştığı kliniğin çalışma kurallarına özenle uyan bir yardımcı sağlık personelidir. Bu kurallar ışığında iş sağlığı ve güvenliğine hassasiyetle dikkat ederek mesleki işleyişin huzurla sağlanmasında önemli role sahip kişilerdir. Kliniğe gelen hastaların karşılanmasından muayenehaneden çıkışına kadar hasta memnuniyetini sağlamak da görevleri arasında sayılabilir. Bu hususta tedavi için başvuran hastaların kaydının oluşturması gibi sekreter görevlerini de klinikte eleman ihtiyacının olduğu durumlarda yapmak durumunda kalabilirler.

Kliniğe gelen hastalara tedaviye başlamadan önce tedavi sırasında gerekecek olan malzemelerin tedariğini sağlarlar. Kullanılacak ekipmanların takibini ve sterilizasyonunu yapar. Tedavi yapılacak ortamın sterilizasyonu çok önemlidir. Yapılan tedaviler açık yara üzerinden olacağı için ortamda bulunan ve hastaya bulaşması muhtemel mikroorganizmalardan ortamın arındırılması görevi de diş hekimi asistanının sorumluluğu içerisindedir. Diş hekimlerinin hastaya uyguladığı tedaviler sırasında gerekli malzemelerin hekime ulaştırılmasını sağlayarak tedavinin sorunsuz ilerlemesine yardımcı olur. Tedavilerin bazılarında işlemin başarılı geçmesi açısından önemli bir konu olan hastaya pozisyon verilmesi gerekebilir. Bu konuda da diş hekimi asistanı, diş hekimine yardımcı olmaktadır. 

Tedavi işlemi sona erdikten sonra ortada birçok atık olmaktadır. Bunların toplanması ve geri dönüşüm için ayrıştırılması konusunda da diş hekimi asistanları görev almaktadır. Bu tıbbi atıkları, tıbbi atık toplayan görevlilere teslimini yapmaktadırlar. İşlem bittikten sonra bir sonraki hasta için operasyon alanının düzenlenmesi görevini yerine getirir. Klinik içinde diş hekimi ile diş hekimi asistanı birbiriyle uyumlu bir ekip olmak durumundadır. Bu nedenden dolayı diş hekimleri uyumu yakaladıkları diş hekimi asistanını kolay kolay bırakmak istemezler. Aralarında sıkı bir bağ oluşmuştur. Sonuç olarak bu bağ yıllarca birlikte çalışmalarını sağlamaktadır.

Diş Hekimliği Asistanlığı Kursu Nedir?

Diş hekimi asistanı olmak eskiden üniversite diplomasının olmasını gerektiren bir meslekti. En az iki yıllık diş hekimliği asistanlığı bölümünden mezun olunması gerekiyordu. Bu kadar açığın olduğu bir bölümde hem kontenjan açısından yeterli kontenjan bulunmamasından hem de daha kaliteli bir eğitimin daha kısa sürede aktarılması bakımından Diş Hekimliği Asistanlığı kurslarının açılmasına karar verildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği eğitim programına uygun bir şekilde dersler verilen kurslar açıldı. Bu kurslarda birbirinden değerli alanında uzman hocaların verdiği eğitimlerle meslek hayatınıza hazırlanacaksınız. Kursta diş tedavilerinde ihtiyaç duyulan ekipmanları isimleri, bakımlarının nasıl yapılacağı, hasta kabul sistemin nasıl çalıştığı, kliniğe gelen hastalarda doğru ve uygun iletişimin nasıl kurulacağı gibi birçok konuda donanım kazanmanızı sağlayacak eğitimler alacaksınız. Kurs süresi her kursun eğitim programına göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak toplamda 48 saati kapsayan bir eğitim göreceksiniz. Göreceğiniz derslerden birkaçından bahsedecek olursak:

 • Diş Hekimi Asistanının Önemi ve Görevleri
 • Diş Hekimliği Muayenehanelerinin Fonksiyonu
 • Ağız ve Diş Anatomisi
 • Hasta Karşılanması
 • Hasta Kayıtlarının Tutulumu
 • Diş Hekimliğinde Radyoloji
 • Diş Hekimliğinde Sterilite
 • Diş Hekimliğinde Kullanılan Aletler
 • Diş Hekimliğinde Kullanılan Aletlerin Korunması
 • Hastaların Medikal Bilgilerinin Kaydı
 • Enfeksiyondan Korunma Yolları

Haftalık göreceğiniz ders saati sayısına göre 1 aylık bir süreçte kursu bitirebilirsiniz. Kurs bitiminde girecek olduğunuz her ayın 21’inde yapılan kurs bitirme sınavı sonucuna göre 50 ve üzerinde bir puan alma durumunuzda kurs bitirme sertifikasını almaya hak kazanacaksınız. Bu sertifika iş başvurularınızda kullanacağınız, sizin bu mesleği yapabilmek için gerekli eğitimi aldığınızı gösteren bir belge olacaktır. Sertifikanızın e-devlet onaylı olmasına dikkat etmeniz önemli konulardan bir tanesidir. Maalesef günümüzde bu alanda dolandırma vakaları yaşanmaya devam etmektedir. Bu yüzden tıbbisekreterkursu.com olarak sizlere güvenilir bir hizmet verme adımını attık. Online olarak alacağınız eğitimlerle eviniz konforunda sizi sertifika sahibi yapıyoruz. Ayrıca dersi kaçırdım derdi olmadan dilediğiniz saatte sistemimizde kayıtlı olan derslerimizi izleyebilirsiniz. Kursumuz sonunda alacağınız belge e-devlet onaylı olacaktır. Bu durum sertifikanızın Türkiye’nin her yerinde geçerli olmasını sağlayacaktır.

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.