Eczane Yardımcılığı Kursu

Tıbbi Sekreter Kursu
Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Eğitim Detayı

 • Eğitim süresi 1 aydır
 • Eğitimler online asenkron yapılmaktadır
 • Eğitim videoları ve sunumlar öğrenci panelinizdedir
 • Eğitimlerinize dilediğiniz gün ve saatlerde uzaktan eğitim sistemine kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak eğitiminizi alabilirsiniz
 • Sınav tarihi her ayın 21 ile ayın son gününe kadardır
 • Sınavdan en az 50 puan almanız gerekmektedir

Eğitim İçeriği

 • Eczacılık İşletmeciliği
 • Eczacılık Teknikerliği
 • Eczacılık Etiği
 • Eczane ve Eczacılar Hakkında Kanun
 • Farmakoloji
 • İlaç Şekilleri ve Tıbbi Malzeme
 • Kozmetik
 • İletişim MUHASEBE

Eczacı Kalfası Nasıl Olunur? Başlıklı blog yazımızı okumak ister misiniz?

Eczane Yardımcılığı Nedir?

Eczane yardımcısı eczanenin her türlü işleyişine hakim olan ve eczacı gözetiminde çalışan kişidir. Son yıllarda sağlık sektörünün gelişmesine paralel olarak gelişen eczacılık sektörü çalışma alanı içerisinde birçok personele ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçtan doğan ve eczanenin işleyişine yardımcı olmak üzere gelişen eczane yardımcılığının önemi gitgide artmaktadır. Bundan dolayı artan talep üzerine eczane yardımcılığı ile ilgili bölümler ve eğitim kursları hızla açılmaya başlamıştır. 

Eczane yardımcısı eczacının bir nevi sağ koludur. Eczane işleyişi ile ilgili her türlü donanıma sahip personeldir. Eczanenin belli başlı çalışma koşullarına hakim, eczanede bulunan çeşitli araç gereçleri kullanabilen, gelen hastaların reçetelerinde yer alan ilaçları hazırlayan, ilaç giriş çıkışını sağlayarak fatura kesen kişidir. Yine belli başlı görevlerinin yanında ilaç almaya gelen müşterileri karşılamak, ilaçların kullanımını bilmeyen hastalara kullanım talimatlarını anlatmak, saat ve doz ayarları ile ilgili bilgiler vermek, eksilen ilaçların notunu tutmak ve gelen ilaçları sisteme kaydetmek gibi görevleri vardır. Eczane yardımcısı eczane içinde bulunan çeşitli araç gereçlerin düzeninden, temizliğinden ve sterilize edilmesi gibi işlerden sorumludur. Eczane içerisinde bulunan araç gereçlerin çalışma mekanizmasını öğrenmek ve ihtiyaç duyulan zamanlarda eczacı olmasa bile kullanımını sağlayabilmelidir.

Tansiyon, kan şekeri, kilo ölçümü gibi basit ölçümleri yapabilmeli ve gebelik testi gibi konularda bilgi sahibi olmalıdır. Eczane yardımcıları temel düzeyde ilk yardım becerisine sahip olmalıdır. Muhasebe gibi işlem yeteneği isteyen konularda kendini geliştirmeli, fatura kesme, kesilen faturayı sisteme kaydetme gibi hesap işlerini düzenleyebilmelidir. Eczane yardımcısı her koşulda eczacının yardımına koştuğundan dolayı zamanla eczanenin tüm işleyişi hakkında bilgi sahibi olur. Eczacının yapması gereken işleri asiste ettiği için eczane yardımcılığının bir diğer adı eczane asistanı ya da eczane kalfası olarak anılır. Eczane yardımcısının insanlar arası ilişkilerinin sağlam olması ve etkili iletişim kurabilmesi çalışma alanı içerisinde kolaylık sunacaktır. Eczaneye gelen telefonlara cevap vermek ya da talep ettikleri ilaç ya da ürünleri gelen hastalara haber vermek gibi görevleri üstlenmeli, bu hususlarsa eczacıya destek olmalıdır. Eczanenin kurumlar arası resmi işlerinin takibinin yapılmasında düzenli bir şekilde ön ayak olmalıdır ve gelen evrakların sisteme giriş işlemlerini yapmalıdır. 

Eczane Yardımcılığı Kursu Nedir?

Eczane yardımcılığının son yıllarda adından çok sık söz edilmesi sebebiyle birçok üniversitede eczane hizmeti bölümü açılmıştır. Girilen üniversite sınavı ile beraber sağlık meslek yüksek okulu bünyesinde eğitim vermektedir. Fakat üniversite sınavına girmeden eczane yardımcılığı bölümünü okumak ve mesleki yeterliliğe ulaşmak mümkün. Son yıllarda eczane yardımcılığı kursu sayesinde üniversite okumadan belirli kurs eğitimleri neticesinde alınan eczane yardımcılığı sertifikası ile eczane yardımcısı olmak mümkün. 280 saatlik alınan eğitimin ardından girilen sertifika sınavı sonrası 50 puan ve üzeri alan kursiyerler eczane yardımcılığı sertifikası alarak dilediği eczanede çalışabilir. Online platform üzerinden yürütülen derslere katılım sağlanamadığı takdirde sisteme kayıt olan derslere erişim mümkündür. Eczane yardımcılığı üzerine tasarlanan çeşitli modüllere sistem üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir.

Teknik bilgilerin yanında uygulama esnasında kolaylık sunacak bilgiler kursiyerlere aktarılır ve merak edilen alanlarda sorular varsa cevaplanır. Temel düzeyde sağlık bilgilerinin yanında; farmakoloji, tıbbi terminoloji, çeşitli sistemler için kullanılan ilaçlar, muhasebe bilgileri, Word ve Excel programlarının kullanımı, ilaç kullanımı, ilaç dozu ayarlama, sisteme reçete girişi gibi konular kurs boyunca katılımcılara aktarılır. Hastalar ve aile yakınları ile iletişim kurma, eczane yardımcılığı ve meslek ahlakına yönelik etik ilkeler program kapsamına girmektedir.

Toplam 1 ay süren eğitimin ardından yeterli donanıma ulaşan kursiyerler belirli tarihler arasında düzenlenen sertifika sınavına girmeye hak kazanır. Düzenlenen sertifika üniversite onaylıdır ve e-devlet üzerinden kolayca erişim sağlanabilir. Alınan sertifika ile özel ve resmi hastanelerin eczanelerine, üniversite hastanelerinin eczanelerinde, ecza depolarına, ilaç dağıtım şirketlerinde, serbest eczanelerde çeşitli iş imkanlarına ulaşmak mümkündür.