Eczane Teknikerliği Nedir? Nasıl Eczane Teknikeri Olunur?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Özellikle son dönemlerde sağlık sektörünün gelişmesinden ve ilerlemesinden kaynaklı olarak eczacılık alanında da pek çok personele ihtiyaç duyulmuştur. Bu noktada da eczacılık sektöründe iş arayan kişilerin iş imkânı yüksek bir artış göstermiş ve bu kişilere büyük bir kolaylık sağlanmasında etkili olmuştur.  Bu ihtiyacın bir sonucu olarak da eczanenin işleyişinin daha kolay ve etkili bir biçimde sağlanması amacı ile ortaya çıkan ve birçok insan tarafından da meslek olarak tercih edilen eczane teknikerliğinin önemi aynı zamanda da tercih edilirliği her geçen gün artmaktadır. Bu durumun bir getirisi olarak da eczane teknikerliği ile ilgili bölümler ve eğitim kursları hızla açılmaya başlamış ve pek çok yerde yayılım göstermiştir. Bu nedenden ötürü de bu alanda eğitim almak ve iş sahibi olmak isteyen kişilerin tercih edecekleri kurum konusuna özen göstermeleri ve tercihlerini yapmadan önce dikkatli olmalarının gerekliliğini ortaya koymuştur. Çünkü eğitimden alınan verimin yüksek olması ve kurs süreci sonrasındaki mesleki yaşantı süresince herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınmaması açısından seçilecek olan kuruluşun eğitim kalitesi ön plana çıkmaktadır. Bu noktada kurum olarak biz, siz değerli kursiyerlerimizin kaliteli ve nitelikli eğitimden faydalanması amacı ile eğitim faaliyetlerimizi son derece özenli ve özverili bir şekilde gerçekleştirmeye kuruluşumuzdan bu yana devam etmekteyiz. Eczacı teknikerliği; eczanelerde, eczacı ile birlikte çalışma yetki ve sorumluluğu bulunabilen, fakat eczane açma üzerine herhangi bir yetkisi bulunmayan kişilerin sahip oldukları mesleki unvandır.

Eczacı teknikerleri, eczanelerde eczacıya yardımcı olmak adına çeşitli görev ve sorumluluklara sahip olarak çalışan personeldir. Bu personellerin eczanenin çalışma koşullarına hâkim olma, eczanede bulunan çeşitli araç gereçleri kullanabilme, eczanede bulunan reçetesiz ve reçeteli ilaçları, kozmetik birtakım ürünleri, tıbbi malzemeleri ve sağlıkla ilgili diğer ekipmanların depolanmak ve kayıt altında tutulmak gibi belirli görevleri bulunmaktadır. Bu noktada eczane teknikeri olarak çalışmayı düşünen kişilerin tüm bu görev ve sorumlulukları göz önüne almasında fayda vardır. Eğer siz de bu alanda meslek sahibi olmak ve iş yaşantısına dâhil olmak isterseniz, kurumumuz bünyesinde eğitim sürecinizi tamamlayabilir ve ardından kariyer hedeflerinizi gerçekleştirme fırsatını elde edebilirsiniz.

Eczacı Teknikerliği Nedir, Nasıl Eczacı Teknikeri Olunur

Eczane Teknikerliği Nedir?

Son dönemlerin en tercih edilen meslek grupları arasında yer alarak pek çok kişinin yönelim gösterdiği eczane teknikerliği, eczacılık yapabilen fakat eczane açma noktasında herhangi bir yetkisi olmayan kişilere sahip olduğu mesleki alandır. Eczacı teknikerleri eczanelerde eczacıya yardımcı olmak üzere çeşitli görev ve sorumlulukları yerine getirerek iş yaşantısını sürdüren kişilerdir. Bu personellerin sağlık sektöründe yaşanan personel açığının da fazla olması nedeni ile iş imkânları oldukça yüksek ve aynı zamanda da çeşitlidir. Dolayısı ile eczane teknikerliği üzerine eğitim almış ya da alacak olan kişiler, iş bulma noktasında sıkıntı yaşamayacaklarına emin olabilirler.

Eczane teknikeri olmak isteyen kişilerin üniversitede gerekli olan bölümü okumak ya da çeşitli özel kurslar aracılığı ile eğitimlerini başarılı bir biçimde tamamlamak gibi seçenekleri bulunmaktadır. Bu kişilerin temel sorumlulukları arasında ise; eczanede bulunan söz konusu ürünlerin son kullanma tarihlerini ve stok kontrollerini yapmak, eczanede bulunan ürünlerin eksikliklerini tespit etmek ve uygun bir şekilde depolanmalarını sağlamak, eczanenin mali ve idari süreçlerini takip etmek ve bu alanda verilen görevleri yerine getirmek gibi görevler bulunmaktadır. Bu noktada görüldüğü üzere personellerin görev tanımları bir hayli geniştir. Dolayısı ile de bu alanda meslek sahibi olarak iş yaşantısında yer edinmek isteyen kişilerin eğitim süreçlerini verimli bir şekilde geçirmeleri ve mümkün olduğunca kendilerini donanım sahibi bir şekilde yetiştirmeleri büyük önem taşımaktadır. Eğitim alınması için tercih edilmesi düşünülen kursun da bu bağlamda kişiye katkısı büyüktür. Kurslar kişinin mesleki alanında gerek duyabileceği her türlü bilgiyi kursiyere aktarmakla ve bu kişilerin bir bilgi birikimine aynı zamanda da donanıma sahip olmasında rol oynamaktadır. Dolayısı ile de alanında yetkin bir kursun tercih edilmesi eğitimin niteliği ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmamasında etkin bir rol oynayacaktır. 

Nasıl Eczane Teknikeri Olunur?

Eczane teknikeri olarak çalışma isteyen kişiler, öncelikle üniversite sınavına girdikten sonra yeterli puanı alarak üniversitelerin meslek yüksekokullarında yer alan eczacı hizmetleri bölümünü bitirdikten sonra eczacı teknikeri olarak çalışma fırsatını elde etmektedirler. Eczane teknikeri olmak için okunması gereken bölüm, üniversitelerin meslek yüksekokullarında bulunan Eczacı Hizmetleri Bölümüdür. Türkiye'de belirli pek çok üniversite bu eğitimi vermektedir. Ancak bu durum bu mesleğe sahip olmak için tercih edilen ve mümkün olan tek yol değildir. Üniversite sınavından yeterli bir puan almaya ya da bu sınava girmeye gerek kalmadan özel kurslar bünyesinde de eğitim alınması ve ardından mesleki yaşantıya dâhil olunması mümkündür. Türk Eczacıları Birliği ve T.C. Sağlık Bakanlığı ile birlikte imzalanan eğitim protokolüne göre e-devlet onaylı eğitimler düzenlenir. Eğitimler sonrası edinilen sertifika ile mesleki görev yapılabilir. Seçilen kursun, alınan verim açısından taşıdığı önem ise oldukça büyüktür. Bu nedenden ötürü kursiyerlerin tercih edecekleri kurum hakkında dikkatli olması gerekmektedir. Kurum olarak biz, siz kıymetli kursiyerlerimizin alanlarında son derece yetkin personeller olmasını sağlamak amacı ile eğitim faaliyetlerimizi özenle ve aynı zamanda da aldığımız geri dönüşlerin olumlu oluşunu görüşümüzün de etkisi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Eczane Teknikerinin Sorumlulukları Nedir?

Eczane teknikeri, eczacı unvanına sahip olan kişilerin yanında yardımcı sağlık personeli şeklinde çalışan, insan ilişkilerine dikkate eden, teknoloji kullanma okur yazarlığını gösteren, etik, hukuk ve hijyen alanında da eğitimler almış kişidir. Sağlık sektöründe çalışacak olan her kişi gibi eczacı teknikerlerinin de temel sağlık eğitimi alması beklenir. Eczanelerde verilmekte olan eczane hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve aynı zamanda da eczacıya ihtiyaç duyulan desteğin sunulması için eczane teknikerlerinin de temel düzeyde bazı eğitim ve hizmetler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Eczane teknikerinden beklenen özellikler belirli bir eğitim düzeyine sahip olan, çalışmış olduğu alan itibariyle kendini geliştiren, insan ilişkileri yönünden kendisini pozitif yönde geliştirmiş, dikkat ve hijyen konusunda da son derece dikkatli aynı zamanda da özenli, teknoloji gelişmeler açısından kendisini yetiştirmiş, etik ve hukuk kurallarının temel değerlerine uyan nitelikli kişiler olmaları gerekmektedir. Dolayısı ile de bu personellerin eğitim süreçleri sonrasında iş yaşantısı içerisinde herhangi bir zorluk yaşamamaları adına kurs sürecini verimli bir şekilde geçirmeleri son derece önem taşımaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında eczane teknikerlerinin bünyelerinde büyük ve önemli sorumlulukları barındırdıkları göz önüne gelmektedir. Bu bağlamda da bu mesleki alanda çalışmak isteyen kişilerin bu durumu göz önünde bulundurduktan sonra tercih yapması gerekmektedir.

Kurumumuz bünyesinde alacağınız eğitim, hem teorik hem de uygulamalı bilgiler açısından sizlere oldukça fayda sağlayarak donanım kazanmanızda etkin bir rol oynayacaktır. Edindiğiniz bu bilgi ve beceri sayesinde ise alanınızda son derece yetkin bir hale gelerek mesleğinizde kariyer sahibi olma noktasında emin adımlarla ilerleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Kurs sürecimizi başarılı bir şekilde bitirdikten sonra yine kurumumuz tarafından yapılacak olan sınavdan belirtilen koşulları da sağlayarak yeterli bir puan alan kursiyerlerimize mesleki yeterlilik ve e-devlet onaylı sertifikaları verilmektedir. Bu noktada, verilen bu sertifika ve eğitim sayesinde eczane teknikerliği hakkında size gerekli olan tüm bilgileri edinebilir, kendinizi mesleki alanınızda geliştirebilir ve dilediğiniz yerde kolaylıkla çalışma alanı aynı zamanda da imkânı bulabilirsiniz. Öte yandan kamu hastanelerine bağlı eczanelerde, üniversite hastanelerine bağlı eczanelerde, ilaç üretim firmalarında ve aynı zamanda da ilaç satış kuruluşlarında çalışma fırsatı elde edebilirsiniz. Eğer siz de eğitim süreç ve işleyişimiz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak ya da eczane teknikerliği kurs programımızdan faydalanarak iş sahibi olmak isterseniz bizlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.