Sertifikalı Meslek Kursu Nedir?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Bazı meslek kursları sizlere belirli bir meslek kazanmanız için eğitim sağlama haricinde size bu eğitim sonunda bir sertifika sağlarlar. Bu sertifika genellikle eğitim kurumunun eğitim sonunda yaptığı sınav sonucu ile verilir. Eğitim kurumlarının eğitim sonrasında verdikleri sertifikalar arasında farklılıklar bulunabilir. Verilen bu sertifika katılım sertifikası, kurum onaylı ya da e-devlet onaylı bir sertifika olabilir. Bu sertifikaların elbette her biri kendi içerisinde değerlidir ancak iş başvurularında bazı kurumlar spesifik bir sertifika isteyebilirler. Bu yüzden bir mesleki eğitime katılmadan önce, çalışmak istediğiniz kurumları da göz önünde bulundurarak eğitim sonrası edineceğiniz sertifikanın özelliğine dikkat etmenizi öneririz.

Mesleki eğitimler, kişilere yeni bir meslek kazandırmak, o mesleğin inceliklerini ve nasıl sürdürülebileceğini anlatan profesyonel kurslardır. Bu eğitimler yalnızca MEB ya da üniversite onaylı kurumlar tarafından, profesyonel ve konusunda yetkin eğitimciler tarafından örgün ya da online olarak verilebilir. Bu eğitimlerin sonunda katılımcıların başarısını anlamak için de sınavlar düzenlenir. Sınavdan başarılı olan kursiyerler ise katıldıkları eğitim için sertifika almaya hak kazanırlar.

Mesleki Sertifika Türleri

Meslek eğitimlerinden sonra verilen sertifikaları şu kategorilere göre ayırmak mümkün olabilir. Katılım sertifikası, kurum ya da eğitmen onaylı sertifika, MEB onaylı sertifika, E-devlet onaylı sertifika.

Katılım Sertifikası

Genelde iş başvurusunda resmi olarak geçerliliği olmayan ancak referans anlamında kişinin katıldığı ve mesleki olarak edindiği bilgileri gösteren sertifika türüdür. İş başvurularınızda bu tip katılım sertifikalarını kullanabilirsiniz ancak çok ciddi anlamda işe alım sürecinde katkısının çok az olacağını bilmelisiniz. Katılım sertifikası daha çok bir alanda bir eğitime katıldığınızı, temel bilgileri edindiğinizi gösterir. Ancak bu konuda başarılı olup olmadığınız yada yetkinliğinize dair bir ölçüt değildir.

Kurum ya da Eğitmen Onaylı Sertifika

Katıldığınız eğitimi veren kurumun ya da eğitmenin onayladığı sertifika türüdür. Yine referans anlamında kullanabileceğiniz bu sertifika türü, işe alım sürecinde az bir katkı sağlayacaktır. Bu tip sertifikalar ismi duyulmuş kurum ya da eğitmenler tarafından imzalandığında işe alım sürecinde özel kuruluşlarda resmi kurumlara göre daha fazla bir etki yaratabilir. Örnek olarak çok eski ve köklü bir eğitim kurumunun verdiği sertifika ya da konusunda çok yetkin isim yapmış bir profesör imzalı sertifika gibi… Bu sertifika alanında uzman bir kişi yada kurum tarafından verilen bir eğitime katıldığınızı ve bu alanda temel bilgilere sahip olduğunuzu gösterir.

MEB Onaylı Sertifika

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı kurumlar tarafından verilen eğitimler ve eğitim sonrası başarılı sınav sonucuna istinaden verilen sertifika türüdür. Doğrudan MEB tarafından onaylı olması iş başvurularında bu belgeyi oldukça değerli hale getirir. Resmi kurumlarda çalışmak isteyenler için oldukça öneme sahip bir sertifika türüdür. Sadece söz konusu eğitimi aldığınızı değil, eğitim sonunda yeterliliğinizin tespit edilmesi adına bir sınava da tabi tutulduğunuzdan, iş konusundaki yetkinliğinizin var olduğu öngörülebilir. Bu sebeple özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında daha çok tercih edilmekte ve iş başvurularında Meb onaylı sertifika sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Sertifikalı Meslek Kursu

E-Devlet Onaylı Sertifika

E-devlet onaylı mesleki sertifikalar ise YÖK'e (Yüksek Öğrenim Kurumu) bağlı üniversiteler ile anlaşmalı kurumlar tarafından eğitim ve sınav sonunda verilen sertifika türüdür. Özellikle pandemi döneminde önemi artan bu sertifika türü günümüzde örgün eğitim ve sınav yerine, online eğitim ve sınav sonucunda kişilere verilir. E-devlet onaylı sertifikanın en önemli özelliği e-devlet üzerinden sorgulanabilir ve görüntülenebilir olmasıdır. Günümüzde bir çok resmi ve özel kurum E-devlet onaylı mesleki sertifikaları işe alım sürecinde ilk değerlendirmede tutmaktadır. Özellikle sağlık alanında çalışmak isteyenlerin E-devlet onaylı meslek sertifikasına sahip olmaları gereklidir.

E-devlet onaylı bir mesleki eğitim sertifikasına sahip olmanız sertifika sahibi olduğunuz alanda üniversite onaylı bir kurumdan yeterli bir eğitim aldığınız ve eğitim sonucunda sınavdan da başarılı bir puan aldığınız anlamına gelir. Aynı zamanda sadece teorik iş alanı eğitimleri değil, meslek hayatınızda işinize yarayacak olan etkili iletişim teknikleri ve insan psikolojisi konularına da hakim olduğunuzu gösterir. Bu bağlamda elbette pek çok özel ve kamu kuruluşu bu sertifikaya sahip olan iş başvurularını daha çok önemseyecek, hatta kimi alanlarda sertifika olmadan iş başvurusunu da kabul etmeyecektir.

Hangi Meslek Bana Göre? başlıklı içeriğimizi okumak ister misiniz?

Sağlık Alanında Sertifikalı Meslek Kursları

Günümüzde tıbbi sekreterlik (hasta kabul), diş hekimi yardımcılığı, eczane kalfalığı, hasta ve yaşlı bakım gibi meslekler oldukça tercih edilmektedir. Bu meslekleri yapabilmek, özel ya da resmi kurumlarda çalışmak için MEB ya da E-devlet onaylı bir meslek sertifikasına sahip olmanız oldukça önemlidir. Sağlık alanında kendini geliştirmek isteyenler, bir meslek sahibi olma hayalinde olanlar bu sağlık eğitimlerine katılabilir ve eğitim sonunda düzenlenen sınavdan başarılı olarak mesleki sertifikaya sahip olabilirler.

Sadece iş başvurusunda sizi öne taşıyacak bir evraktan ziyade çalışma hayatınızda da karşınıza çıkabilecek pek çok konuda tam yetkin olarak hizmet verebileceğinizi gösteren edevlet onaylı sertifika ile sağlık alanında kişisel beceri ve yeteneklerinizi da kullanarak kolaylıkla iş sahibi olabilirsiniz.

Sağlık Alanında E-devlet Sertifikasına Sahip Olmak İster misiniz? Formu Doldurun, Sizi Arayalım.

Sertifikalı Meslek Kursları ile İlgili Çok Sorulan Sorular

Bir meslek edinmek için almanız gerekli sertifika ile ilgili her kurumun eğitim süresi, eğitim ücretleri ya da başarı puanları konusunda farklı tutumları olabilir. Bu konuda en doğru bilgiyi eğitim ve sertifika almak istediğiniz kuruma ulaşarak edinebilirsiniz.

Sertifikalı Meslek Kursu Ne Kadar Sürer?

Bu almak istediğiniz mesleğin eğitimine, süreçlerine göre değişiklik gösterebilir. Ancak bu tip kurslar genellikle 40-120 saat sürer. Eğitimlerin 15 gün ile 60 gün içerisinde bitirilmesi amaçlanır. Ders içeriklerinde seçtiğiniz konuya dair mesleki bilgilerin yanı sıra insan psikolojisi, iletişim becerileri, sorun çözme kabiliyeti ile ilgili dersler de görürsünüz.

Bebek Spa ve Masaj Eğitimi içeriğini incelemek ister misiniz?

Sertifika Almak İçin Sınav Notu Kaç Olmalı?

Sınav başarı puanı da her kurum için ayrı bir kriter olarak değerlendirilebilir. Ancak genellikle başarı notunun 50 olduğunu söyleyebiliriz. Yani size sunulan soruların yarısını başarılı bir şekilde cevapladığınızda ilgili mesleğe dair sertifikayı almaya hak kazanabilirsiniz. Elbette sınavdan geçer bir not almak sertifika sahibi olmanız açısından önemlidir; ancak daha da önemlisi bu mesleği yapabileceğinize dair kendi potansiyelinizi de ortaya koymanızdır.

Sertifikalı Meslek Kurs Ücretleri Ne Kadar?

Bu da eğitimin niteliğine, süresine göre değişkenlik gösteren bir konudur. Ancak 2022-2023 döneminde sağlık branşlarında sertifikalı eğitimlerin 1000TL'den başlayan fiyatlarla kursiyerlere sunulduğunu belirtebiliriz. Fiyatların eğitim kategorisine göre ciddi anlamda değişkenlik gösterebileceğini tekrar hatırlatalım. Bu yüzden eğitim aldığınız kurumdan güncel fiyat bilgisi istemeyi unutmayınız.

Her eğitim kurumunda bu konudaki fiyatlandırmalar farklı olabilir elbette. Bu da kurumun yetkinliği, sektördeki deneyimi, eğitmen kadrosunun alanında uzman kişilerden oluşuyor olması, ders içerikleri ve materyallerin kapsamına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Eğitimler ve Sınavlar Online mı?

Günümüz şartlarında E-devlet onaylı sertifika programlarının çoğu online olarak sürdürülmektedir. Yine sınavlar da online olarak gerçekleştirilmektedir. Bu konuda detaylı bilgiyi eğitim almak istediğiniz kurumdan edinebilirsiniz. Ancak eğitim ve sınavların online olarak yapılması sizlere ciddi anlamda artı sağlar. Evinizde, bilgisayar başında eğitim görerek bir meslek edinebilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sadece yeni bir iş sahibi olmak değil, kariyer değişikliği yapmak istiyor yada sadece belli alanlara ilgi duyarak kendinizi bu alanlarda geliştirmek istiyorsanız da yine online eğitimleri tercih edebilir ve böylece ulaşım, kalabalık gibi durumlara maruz kalmadan eğitimlere katılabilirsiniz.

Mesleki Sertifika İş Bulma Garantili midir?

Elbette ki hayır. Bu sertifikalar sizin bu mesleği öğrendiğinizi, icra edebileceğinizi gösteren birer belgedir. İş başvurusu ve işe alım sürecindeki nihai karar elbette başvuruda bulunduğunuz kurum ya da işletmededir.

Bu konuda şöyle bir değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır. Son yıllarda özellikle sağlık sektöründe ciddi bir eleman açığı olmakta ve bu sebeple de bir istihdam açığı doğmaktadır. Ancak elbette ki gerek özel sağlık kuruluşları gerekse devlet hastaneleri düzenli bir işleyiş açısından konuya hakim ve yetkin bir ekiple çalışmak istemektedir. Bu yetkinliğe sahip olmak için de deneyimli bir eğitim kurumundan sertifikalı meslek kursu katılımı sonrasında e-devlet onaylı belge almak sizi kendi alanınızda yetkin ve aranan bir personel yapacaktır. Bu süreçten sonrasında kişisel potansiyelinizi de katarak sahip olduğunuz işte en iyi performansı gösterebilir ve bu alanda kariyerinizi sürdürebilirsiniz.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.