Eczane Yardımcılığı mı, Diş Hekimi Yardımcılığı mı?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Günümüzün popüler mesleklerinden olan eczane yardımcılığı ile yine çok tercih edilen diş hekimi yardımcılığı mesleklerini sahip oldukları çalışma imkan ve olanakları, çalışma şartları, maaşları konusunda karşılaştırarak değerlendirmek istedik. Bu mesleklerden birini seçmek isteyen ancak kararsız kalan kişiler için faydalı bir içerik olduğunu düşündüğümüz yazımızda her iki mesleğin kendinize uygunluğunu da test ederek kararınızı daha kolay verebileceğinizi düşünüyoruz.

Eczane Yardımcılığı Nedir?

En genel tanımıyla eczane yardımcılığı eczane içerisinde belli görevleri bulunan ve eczacı ile birlikte çalışan, müşterilere hizmet veren kişilerin yaptığı meslektir. Bu mesleği yürütebilmek için öncelikle bir sertifika programından eğitim alınması ve sonrasında yapılan sınavdan başarıyla geçerek e-devlet onaylı sertifikaya sahip olmak gerekmektedir.

Eczane Yardımcısı Görevleri Nelerdir?

Görevleri günlük rutinler içerisinde değerlendirelim. Eczacı asistanı eczanenin saatinde açılışından sorumludur. Açılış sonrasında genel olarak ortamın temiz ve hijyenik olması, rafların düzenlenmesi, eksik ilaç bulunan alanlara dair sipariş girişinin düzenlenmesi ile reçete üzerine getirilmiş ilaçların düzeni ve tesliminden sorumludur. Gün içerisinde ise gelen hastalara yardımcı olmak, talep edilen ilaçların teslimini sağlamak, ücret ödemelerini almak, reçeteli ilaçlar için hasta reçetelerinin sisteme girişini sağlamak, tansiyon ve kilo ölçüm işlemleri gibi hizmetlerden sorumludur. 

Gün içerisinde yoğunluk kaynaklı olarak ortamdaki düzenin bozulması söz konusu ise, raflarda yada tezgahta dağınıklık gibi durumları da tekrar düzen içerisine koymakla yükümlüdür. 

Eczane Yardımcılığı Terimler Sözlüğü içeriğini incelemek ister misiniz?

Eczane çıkış saatine yakın olarak gün sonu reçeteleri düzenlemek eksik ilaç temini için envanter oluşturmak ve sipariş listesine girmek gibi görevlere sahip olup çıkış saatinde de eczaneyi güvenli bir şekilde kapatmak kendi sorumluluğundadır.

Eczacı ile aynı unvan ile görev ve yetkilere sahip değildir, ancak bu konuda hasta bilgileri doğru anlama ve dinleme, ilaçların alım şekilleri konusunda da hastaları bilgilendirmek de görevleri arasındadır.

Eczane çalışma düzeni içerisinde bir de nöbet süreçleri olmaktadır. Eczaneler kimi zaman gece nöbetleri, kimi zaman Pazar günü ve resmi tatil de olsa nöbetler usulünce çalışmaktadır. Gece nöbetleri olan günlerde eczanenin 3 kesintisiz iş zamanı çalışması söz konusudur ve bu süreçlere de uyum göstererek yoğun süreçte eczanenin işleyişindeki düzeni sağlamaktadır. Pazar nöbetleri haftalık çalışma döngüsünü birbirine bağlayacağından motivasyonu yüksek ve enerjik bir yapıya sahip olmalıdır.

Eczane Yardımcılığı mı, Diş Hekimi Yardımcılığı mı

Eczane Yardımcısı Nasıl Kişilik Özelliklerine Sahip Olmalıdır?

İnsanlarla birebir iletişim kurulan her işte olduğu gibi eczane yardımcılığında da iyi iletişim becerilerine sahip olunmalıdır. Sabırlı yapıya sahip kişiler bu meslekte daha az zorluk çekecek, daha başarılı olacak ve hizmet verdikleri insanlar için de daha iyi hizmet sunacaklardır. Kişisel bakıma ve temizliğe ise özellikle dikkat edilmelidir. Sağlık alanında çalışırken her zaman temiz kıyafetler giymeye ve el temizliğine önem vermelisiniz. Sadece görünür olarak temiz olmak değil hijyen açısından da bu konu büyük önem taşımaktadır.

Bir rahatsızlığı bulunan yada sevdiği bir yakınında rahatsızlık bulunan kişilerle birebir iletişim halinde olduğundan sabırlı ve empati sahibi olunması yine önemli bir kişisel özellik olacaktır. 

Yine her mesleğin gerekliliği olan disiplinli olmak, günlük görev ve sorumlulukları ciddiye almak ve aksatmadan gerçekleştirmek de eczanenin iç işleyişinin sağlıklı ilerlemesi açısından son derece önemlidir.

Eczane Yardımcısı Nerede Çalışabilir?

Eczane yardımcısı olmak için gereken kurs ve eğitim süreci tamamlandıktan sonra almaya hak kazanılan edevlet onaylı sertifika sayesinde çeşitli eczanelere iş başvurusunda bulunabilir ve bu alanda kariyerinize başlayabilirsiniz.

Eczane Yardımcısı Maaşları

2023 yılı itibariyle minimum asgari ücret olması kaydıyla 12.000 ₺ civarında bir maaş baremi bulunmaktadır. Ayrıca nöbet ve ek çalışma saatleri için de ayrıca ücretlendirme yapılmaktadır.

Diş Hekimi Yardımcılığı Nedir?

Diş hekimlerini asiste etmek amacıyla muayeneler ve operasyonlar sırasında yanında bulunan, klinik içerisinde bazı görevler üstlenen kişilerin yaptıkları meslek için kullanılan isim diş hekimi yardımcısı olarak bilinmektedir. Klinik içerisindeki rutin işleyiş ve hasta ilişkilerinin sağlandığı bu meslek alanında da yine kendine göre zor ve keyifli olan kısımlar bulunmaktadır.

Diş Hekimi Yardımcısı Görevleri Nelerdir?

Günlük rutin içerisinde başlangıç olarak çalışılan merkezdeki işleyişe bağlı olarak, mesela özel klinikte çalışanların açılışı ve kliniğin temizliğinin sağlaması gibi görevler üstlenirler. Hasta randevularının düzenlenmesi, randevusuna gelen hastaya işlem süreçleri hakkında bilgi verilmesi, işleme dair ödeme ve sağlık güvencesinden doğan hakların düzenlenmesi görevlerinin yanı sıra muayene ve operasyon malzemelerin hijyeninin sağlanması, işlemler sırasında diş hekiminin asiste edilmesi gibi görevleri üstlenirler.

Aynı zamanda klinik içerisinde çalışırken kullanılan cihazlar, araç gereçlerin temizliğinden sorumlu olduğu gibi sarf malzemeleri stoklarını kontrol etme ve gerekli stoğu oluşturma gibi görevleri de bulunur. Tabii çalışma merkezine göre bu görevler daha yoğun ve daha seyrek olarak bulunabilmektedir. Özel bir diş hekimi kliniğinde çalışan diş hekime yardımcısı klinik içerisindeki tüm düzen ve temizliğin sağlanmasından sorumlu olabileceği gibi, randevu ve hasta takibi ile aynı zamanda operasyonlarda görev alma işlemlerini de üstlenir. Ancak ağız ve diş sağlığı merkezlerinde yani daha kalabalık sağlık kurumlarında bu alanda çalışan kişiler, diğer görevlerde farklı bir dağılım olmasından ötürü yalnızca muayene ve operasyonlar sırasında yapacağı asistanlık dışında cihaz hijyeni ve sarf malzemesi kontrolünden sorumlu olabilir.

Diş Hekimi Yardımcısı Nasıl Kişilik Özelliklerine Sahip Olmalıdır?

Öncelikle mutlaka bu alana ilgi göstermesi ve araştırmayı seven bir yapıda olması gerekir. Diş hekimliği de içerisinde pek çok tıbbi teknik ve tabir barındıracaktır. Bu bilgilere hakim olmak özellikle operasyonlar sırasında diş hekiminin de işini kolaylaştıracağı gibi zaman kayıplarının ve istenmeyen hatalardan doğabilecek sorunların da önüne geçecektir. 

Kişisel hijyene önem vermek sağlık alanında çalışma yapılan her işte önemlidir. Aynı zamanda diş hekimi yardımcılığında işlemler sırasında da hastalarla yakın temas içerisinde olmak gerekeceğinden, maske kullanımı ve günlük vücut kokularına dikkat etmek adına da kişisel hijyene üst noktada özenmek gerekir.

Disiplinli bir çalışma prensibi olmalıdır. Gerek çalışma saatleri gerekse günlük olarak yapılacak işleri atlamak işleyişte aksamalara neden olabilir. Ödeme ve hesaplamalar gibi görev ve sorumluluklar üstlenebileceklerinden matematik konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir. Dikkat dağınıklığı yaşayan kişilerin bu mesleği tercih etmesini önermemekteyiz.

Güzel bir diksiyona sahip olması da hastalarla iletişim sırasında işleri kolaylaştıracak en önemli detaylardan biridir. Operasyonlar sonrasında hastaya ilaç kullanımları yada bakım süreçlerini anlatırken açık ve anlaşılır olmaya özen gösterilmelidir.

Diş Hekimi Yardımcısı Nerede Çalışabilir?

Özel diş hekimi muayenehane ve kliniklerinden çalışabilecekleri gibi özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde de çalışma imkanı bulabilirler. Çalışma hayatına başlamadan önce mutlaka bir eğitim almalı ve edevlet onaylı diş hekimi yardımcısı sertifikasına sahip olmalıdırlar. Sonrasında klinik ve kurumlara iş başvurusunda bulunabilirler.

Diş Hekimi Yardımcısı Maaşları

İçinde bulunduğumuz 2023 yılı itibariyle minimum asgari ücret olmak kaydıyla 12.000 ₺ civarında aylık maaş ödemesi bulunmaktadır.

Sağlık Alanında Çalışmak için Sahip Olmanız Gereken 12 Özellik blog yazımızdan da bilgi edinebilirsiniz.

Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Genel olarak mesleğin çalışma imkanlarını ve gereklilklerini öğrendikten sonra bu çalışma alanlarının size hem beceri hem de kişisel anlamda uygun olup olmadığına bakmalısınız.

Eğer gece ve hafta sonu nöbetleri yaşam işleyişinize uygun değilse eczane yardımcılığını eleyebilirsiniz.

Aynı şekilde hassas bir mideniz var yada kan görmek bayılmanıza neden oluyorsa diş hekimi yardımcılığı mesleğini seçmemelisiniz.

Her iki meslekte de insanlarla yakın ilişki içerisinde olmanız gerekiyor. Bu durum sizin kişisel özelliklerinize uygun değilse, sabırsız ve gergin bir kişiliğe sahipseniz her iki meslekten de uzak durmanız gerekli.

Eğer insanlarla iletişim kurmayı seviyor, baskı altında bile dikkatli çalışabiliyorsanız, hızlı kararlar alabiliyor, pratik bir yapıya sahipseniz yine diş hekimi yardımcısı olmanızı önerebiliriz.

Uzun çalışma saatlerine dayanıklı bir yapınız var ve esnek çalışma saatlerine uyum gösterebilecekseniz eczane yardımcılığı yapmanızı da öneririz.

Elbette her işte olduğu gibi bu iki alanda da iş disiplinine sahip olmalısınız. Zamanında iş yerinde olmak, açılış kapanış saatlerine uyum göstermek, çalışma zamanlarındaki iş disiplini ve takibi sağlık sektöründe daha da önem taşımaktadır. 

Aylık kazanç bakımından yakın bir miktara sahiptir; ancak elbette çalışılacak yer ve çalışma saatlerine göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Her iki işte de ek mesai ve ek çalışma durumları hesaplanarak ek ödenekler mevcuttur. Bu mesleklerden herhangi birinin seçiminde asıl önemli olan hem bu işe olan ilginiz, hem de becerileriniz olacaktır. Hangi alanda kariyer hedeflerseniz hedefleyin, iş yaşamında başarılı olmak için disiplinli, gelişime açık bir yapıya sahip olmanız gerekir. İş yaşamınız hayat kalitenizi ve iş dışı yaşamdaki mutluluğunuzu da etkileyecektir. Bu yüzden kendinize uygun olmayan bir seçim yaparak kariyerinizde yükselmeniz de mümkün olmayacaktır. Severek yapacağınız, yeteneklerinize uygun bir işte çalışmanız ise, sizi hem maddi hem manevi anlamda tatmin edecek, kaliteli ve huzurlu bir yaşam sürmeniz için destek olacaktır.

Sağlık Alanında Çalışmak

Kariyer planlamanızı sağlık alanında yapıyorsanız seçeceğiniz alana göre bir kurs programına katılmalı ve edevlet onaylı sertifika almalısınız. Sertifikanızı aldıktan sonra belirttiğimiz çalışma alanlarında iş başvurularında bulunabilirsiniz. Sağlık alanında çalışmak nitelikli olmayı gerektirir. Yalnızca maddi açıdan tatmin olmayı beklemek maalesef işinizin gereklilikleri için yeterli değildir. İşinize duyacağınız bağlılık ve tüm alanlarında severek ve kendinizi geliştirerek çalışmanız size manevi bir tatmin duygusu da kazandıracaktır. Elbette insanlarla birebir ilişkiler kurmak oldukça zorlayıcıdır; ancak işinizde başarılı olduğunuz ve daha iyiyi hedeflediğiniz her an, insanlara yardımcı olmanın, bir sorunlarını çözmenin verdiği manevi haz duygusu da motivasyonunuzu yükseltecek ve başarılı olmak adına çalışma arzunuzu tetikleyecektir.

Çalışma hayatında her alanda bir işin niteliğinde illa ki daha çok sevilen ve daha az sevilen kısımlar olabilir. Daha çok sevilen kısımlar, daha az sevilen kısımları tolere edebiliyor ve yüksek oranda kendinizi çalışırken mutlu hissediyorsanız tam kendinize göre bir işte çalışıyorsunuz demektir. Bu işi bulabilmek için de hem kendinizi ve yeteneklerinizi iyi tanımalı, hem de yapacağınız için gerekliliklerini en ince detayına kadar öğrenmeniz gerekir.

Bu alanda kararınızı verirken bu mesleklere sahip kişilerden de güzel tarafları ve zor taraflarıyla ilgili bilgi edinebilir ve gerçek iş yaşamı deneyimlerini de öğrenebilirsiniz. Bu çalışma size dışarıdan görünenle çalışma sürecindeki farklılık hakkında daha net bilgiler verecek, kararınızı vermenizde yol gösterecek ve çalışma hayatında karşılaşabileceğiniz zorluklar hakkında bir ön bilgi verecektir. Kararınızdan sonra katılacağınız kurs programında sadece teorik bilgi eğitimleri değil, deneyimsel örneklere de yer veriliyor olması bu yüzden önemlidir.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.