Sağlık Alanında Sertifika Alanlar Nerelerde Çalışabilirler?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Sağlık sektöründe çalışmak için E-devlet onaylı sertifika gerekli. Bu sertifikaların en popülerleri tıbbi sekreterlik (hasta kabul), eczane yardımcılığı, diş hekimi asistanlığı ve hasta - yaşlı bakımdır. Peki bu sertifikalara sahip kişiler nerelere çalışmak için başvurabilir, nerelerde çalışabilir, bu yazımızda detaylıca sizlere aktarmaya çalıştık. Umarız içerik size fayda sağlar...

Kamu ve Özel Hastaneler

Tıbbi sekreter sertifikasına sahip olan bireyler kamu ya da özel hastanelerde bu mesleği sürdürebilirler. Kamu hastaneleri doğrudan devlete bağlı olarak çalışan hastaneler iken, özel hastaneler ise devletten bağımsız özel kişiler tarafından yönetilen hastanelerdir. Her ikisinde de sağlık alanında pek çok personel ihtiyacı olmakla birlikte özellikle özel hastanelerde işleyişin düzenli yürümesi, hasta memnuniyeti ve tercih edilirliği arttırmak noktasında hasta kabul personeli çalıştırmak daha büyük önem arz etmektedir.

Ek olarak işleyiş takibi dışında yatan hastaların temizlik ve rutin bakımlarının yapılması konusunda ise hasta bakım uzmanı sertifikasına sahip kişiler bu alandaki pozisyonlara yerleştirilmektedir.

Tıp Merkezleri

Hastaneler kadar donanımlı olmayan ancak belirli tedavileri bünyesinde yapabilen sağlık kurumları tıp merkezi olarak adlandırılır. Hastanelerde çalışma gibi bu merkezlerde çalışmak için de tıbbi sekreterlik sertifikası gereklidir. Hastanelere nispeten daha özel hizmetler veren tıp merkezlerinde düzenin sağlanması, evrak takibinin yapılması ve hasta memnuniyeti gibi konulara oldukça önem verildiğinden, hasta kabul ve arşivleme için personel ihtiyacı da bulunmaktadır.

Poliklinikler

Hastalıkların ön tanılarının, teşhislerinin ve hastaların ayakta - basit tedavilerinin yapıldığı merkezler poliklinik olarak belirtilir. Genellikle hastaların ilk başvuruda bulunduğu sağlık merkezleri olarak da bilinen polikliniklerde çalışmak için de hasta kabul sertifikasına sahip olmanız gereklidir. Yoğun bir çalışma temposu da içereceğinden oldukça dikkatli ve hız konusunda sağlık personeline destek olabilecek nitelikte elemanlar bulunması da önem taşır.

Tıbbi Laboratuvarlar

Tıbbi laboratuvarlar, hastaların kan, idrar, patolojik bulgu ve diğer vücut sıvıları gibi örnekleri analiz etmek için kullanılan tıbbi araçlar ve yöntemlerle donatılmış sağlık merkezleridir. Bu analizler hastalıkların tanısı, teşhisi ve tedavisinde oldukça önemli bir role sahiptir. Genellikle bir doktor muayenesi sonucunda hastalar bu merkezlere yönlendirilirler. Tıbbi sekreterlik sertifikası ile bu laboratuvarlarda da çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca tıbbi dokümantasyon konusunda eğitimli personellere de ihtiyaç duyan tıbbi laboratuvarlarda bu alanda da deneyim kazanarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sağlık Alanında Sertifika Alanlar Nerelerde Çalışabilirler

Eczaneler

Eczane yardımcılığı ya da eczacı yardımcılığı sertifikası ile eczanelerde çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Eczane kalfalığı olarak bilinen bu meslek, eczanenin açılıp, kapatılması, ilaçların düzeni, gelen hastalara reçetelerine bağlı ilaçları verme, kayıt altına alma gibi detayları içerisinde barındırır. Günlük rutinde takip edilmesi gereken pek çok sorumluluğu bulunan eczane yardımcılığı mesleği, eczanede tam bir düzen sağlanmasından sorumludur. İlaç stoklarının takibi, reçeteli ilaçların tedarik edilmesi ve daha pek çok detay eczacı kalfasının görev ve sorumlulukları arasındadır.

Eczacı Kalfası Nasıl Olunur? başlıklı blog içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Doktor Muayenehaneleri

Özel olarak çalışan yani kendilerine ait muayenehaneleri bulunan doktorlar, muayenehanenin açılıp, kapanması, gelen telefonlara cevap verilmesi, hasta randevu ve takibinin yapılması için bir asistana ihtiyaç duyarlar. Genellikle doktor sekreteri olarak adlandırılan bu mesleği icra etmek için hasta kabul sekreterliği sertifikası alabilirsiniz. Özel doktor muayenehanelerinde çalışmak elbette ki bir hastanede çalışmaktan daha farklı bir deneyim olacaktır. Hastanelerde yaşanan kadar yoğun bir kalabalık olmamakla birlikte, pek çok işlem sürecini tek bir elemanın takip etmesi gerektiği düşünülürse daha titiz ve dikkatli olunması gerekecektir. Ancak eğer disiplinli bir yapıya sahipseniz güzel bir düzen kurarar keyifli bir çalışma hayatına sahip olabilirsiniz.

Diş Hekimi Muayenehaneleri

Diş hekimleri özel olarak kendilerine ait muayenehanelerde bir yardımcıya ihtiyaç duyarlar. Bu yardımcı diş hekimi asistanı ya da dişçi asistanı olarak adlandırılır. Diş hekimi asistanlığı sertifikası ile bir diş muayenehanesinde dişçi yardımcısı olarak görev alabilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri

Özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde de gerek operasyonlar gerekse muayeneler sırasında diş hekimi asistanına ihtiyaç duyulmaktadır. Sadece işlemler sırasında değil, hasta takibi, işleyişin sağlanması, dezenfekte işlemleri gibi detaylarda da yine diş hekimi asistanları görev almaktadır.

Fizik Tedavi Merkezleri

Fizik tedavi merkezi, vücut ağrısı, sakatlık gibi fiziksel yetersizlikler gibi nedenlerle hareket kabiliyetini kaybetmiş veya zarara uğramış olan insanların tedavi edilebilmelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuş sağlık merkezleridir. Bu tedavi yöntemlerinin amacı, vücut hareketlerini düzeltmek veya kuvvetlendirmek, ağrıyı azaltmak ve vücut fonksiyonlarını iyileştirmektir. Her sağlık hizmeti veren merkez gibi fizik tedavi merkezlerinde de belirli bir düzen ve işleyişin takip edilmesi, hasta süreçlerinin doğru şekilde değerlendirilmesi, gerekli tıbbi arşivlemenin yapılması için pek çok sağlık çalışanına ihtiyaç duyulmaktadır. Yine bir sağlık merkezi olan fizik tedavi merkezlerinde görev almak için hasta kabul sertifikası gerekebilmektedir.

Evde Bakım Hizmetleri

Hastanın tanı, tedavi ve bakımı gibi işlemlerinde hemşire, hasta bakıcı ya da doktorlar tarafından hastanın evinde yapılan işlemleri kapsar. Tüm bu işlemler hastanın evinde yapılsa dahi sistem tek bir merkezden yönetildiği için randevuları almak, takip etmek için bir tıbbi sekreterlik bölümü gereklidir. Bu alanda da görev almak için hasta kabul ya da hasta - yaşlı bakım sertifikasına sahip olmanız gerekebilir.

Yaşlı Bakım Merkezleri ve Huzurevleri

Kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan, bakıma muhtaç ve evde yalnız kalması tehlike arz eden yaşlı bireylerin bulunduğu bu merkezlerde de sağlık sektöründe sertifika sahibi personel arayışı bulunmaktadır. Yaşlı kimselerin hiçbir sağlık problemi olmasa dahi kişisel bakımını uygulamak için yardımcı olmak, hem hasta hem de yaşlı bireylerin ise beslenme, ilaç, kişisel bakım gibi rutinlerini takip ederek sağlıklı bir süreç yaşamasını sağlamak adına yaşlı bakım merkezlerinde çalışabilmek için de hasta ve yaşlı bakım uzmanı sertifikası şarttır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur?

Sağlık sektöründe pek çok alanda sertifika programına katılmak ve bu alanda meslek sahibi olmak mümkün. Yukarıda bahsettiğimiz tüm sağlık alanı sertifikalarını Tıbbisekreterkursu.com ayrıcalığı ile edinebilirsiniz. Sağlık alanında kariyer yapmak için öncelikle çalışma alanları hakkında net bir şekilde bilgi sahibi olmanız ve sonrasında da kapsamlı bir eğitim almanız gerekmektedir. Meslek hayatınız boyunca karşınıza çıkacak tüm detaylar hakkında kapsamlı bilgi edinmek, edindiğiniz bilgileri kullanabilmek adına kendinizi geliştirmek ve profesyonel bir şekilde iş başvurunuzu yapabilmek için hemen kurs programlarımız hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.