Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Hasta ve yaşlı bakım uzmanı, geçirdiği bir operasyon ya da ameliyat sonrasında kişisel bakıma ihtiyaç duyan, yatağa mahkûm, yaşlı ya da kendi öz bakımını yerine getirmekte sorun yaşayan veya getiremeyen kişilere yardımcı olan personellerin sahip oldukları mesleki unvandır. Bu kişilerin temel görevi, hasta ya da yaşlının ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak ve kendisine gereken bakımı sağlayarak destek olmaktır. Öte yandan doktor ya da hemşirelerin yönlendirmelerine ve bilgilendirmelerine göre hastanın ilaçlarını ve kişisel bakımını yakından takip etmekle de görevlidirler. Hasta ya da yaşlının kaldığı odanın temizliğini yakından takip etmeleri, bu kişinin sağlığı açısından önem taşıdığından ötürü bu konuda dikkatli bir biçimde takip sağlarlar. Özellikle son dönemlerde sağlık sektöründe ortaya çıkan personel eksikliğinden dolayı, hasta ve yaşlı bakım uzmanlarına duyulan ihtiyaç da büyük oranda artış göstermiştir. Bu durumun bir getirisi olarak pek çok insan da bu alanda meslek sahibi olarak iş bulmak adına eğitimlere katılmaya başlamıştır. Ancak bu noktada önemli olan eğitimden alınan verim ve elbette kurumun kursiyerlerine sağladığı imkânların iyiliğidir. Bu bağlamda kurum olarak biz, siz değerli üyelerimizin mesleki alanlarında son derece yetkin bir hale gelmelerine katkı sağlayarak iş hayatına atılmalarına ve aynı zamanda da kolay iş bulmalarına destek olmaktayız. Eğer siz de hasta ve yaşlı bakım alanında eğitim alarak uzmanlaşmak istiyorsanız iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. 

Nasıl Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Olunur?

Günümüzde pandeminin de etkisi ile sağlık sektöründe yaşanan personel ihtiyacından ötürü, hasta ve yaşlı bakımı alanında da uzmanlara duyulan gereksinim giderek artmaya devam etmektedir. Bu noktada, pek çok kişi de bu meslek alanına yönelmeyi düşünerek çeşitli adımlar atmıştır. Yaşlı ve hasta bakım uzmanı olarak iş sahibi olmak ve çalışmak isteyen kişiler için çeşitli yollar bulunmaktadır. Öncelikle meslek liseleri, anadolu meslek liseleri ya da anadolu teknik liselerinin hasta ve yaşlı hizmetleri alanından mezun olan kişiler bu alanda çalışma hakkında sahip olmaktadırlar. Öte yandan üniversite sınavından gerekli puanı alarak üniversitelerin hasta bakıcılığı ve yaşlı hizmetleri önlisans programından mezun olmuş kişiler de yine hasta bakıcı olarak çalışabilir. Son olarak ise, üniversite okumaya ya da üniversite sınavına girmeye gerek duyulmadan hasta ve yaşlı bakımı alanında açılan çeşitli eğitimlere ve kurs programlarına katılarak da hasta bakıcılığı sertifikası edinilmesinin ardından bu alanda çalışılmaya hak kazanılması mümkündür.

Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Nedir

Hasta Bakıcıların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hasta ve yaşlı bakım uzmanı olarak görev yapan kişilerin sorumlulukları hem oldukça geniş hem de aynı zamanda önemli bir yapıya sahiptir. Bu nedenden ötürü de eğitim sürecinin başarılı ve verimli bir şekilde geçirilerek mesleğe hazır olmak önem arz etmektedir. Bakıma ihtiyaç duyan yaşlı ve hastalara yardımcı oldukları için hasta bakıcıların, dikkatle ve bir o kadar da sabırla yerine getirmeleri gereken birçok görev vardır. Hastanın kullanması gereken ilaçların takibinin yapılması yani ilaçların doğru zamanda ve doğru dozda alınmasını sağlamak bu personellerin görevidir. Öte yandan eğer hastaya yapılması gereken herhangi bir pansuman işlemi varsa bu işlemi gerçekleştirenler de yine hasta bakıcılardır. İlk yardım gereken anlar için de bu durum geçerlidir. Hastanın bulunduğu odanın temiz ve havadar kalmasının sağlanması açısından gerekli düzenleme ve tedbirlerin alındığından emin olunması gerektiğinden ötürü, bu noktada da dikkatli olunmalıdır. Hastanın tuvalete gitmesi, yemek yemesi, üstünü değiştirmesi ve kişisel temizliğinin doğru ve yeterli bir şekilde yapılması noktasında destek olma sorumluluğu da hasta bakıcılara aittir. Aynı zamanda da hastanın doğru pozisyonda yatmasını sağlamak ve bundan emin olmak öte yandan da doktorun talimatlarına göre hastanın yatağını ayarlamak gerekmektedir. Hasta bakıcıların bu ve bu gibi birçok farklı ve son derece titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu nedenden ötürü kişilerin eğitim süreçlerini en iyi şekilde değerlendirmeleri ve eğitim almayı düşündükleri kurum hakkında da seçici olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda kurum olarak biz, siz değerli üyelerimizin nitelikli eğitimden faydalanmaları adına kuruluşumuzdan bu yana hizmet vermekteyiz.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Uzmanlığı Eğitim İçeriği

Kurumumuz bünyesinde eğitim faaliyetlerini yürütmekte olduğumuz hasta ve yaşlı bakım uzmanlığı kurs programı, bu programa kayıt olarak iş sahibi olmak isteyen kişilerin gerekli her türlü teorik ve uygulamalı eğitimi alması amacıyla hazırlanmıştır. Eğitim içeriğimiz, kursiyerlerimizin mesleki alanlarında ihtiyaç duyabilecekleri ve bilmeleri gerekli olabilecek olan hem teorik hem de uygulamalı olmak üzere her türlü bilgiyi bünyesinde barındırmaktadır. Hasta ve yaşlı bakım uzmanı olmak, yatağa mahkûm veya yaşlı biri ile ilgilenme aşamasında karşı karşıya kalınabilecek durumlara karşı tedbirli ve bilgili olmayı gerektirmektedir. Bu bağlamda eğitim programı içerisinde kursiyerlerimizin; yaşlı ve hasta kişisel bakımı, ilk yardım ve pansuman uygulamaları, temel ilaç bilgisi, yaşlı ve hasta beslenmesi gibi pek çok farklı önemli nokta bulunmaktadır. Eğitim içeriğimizin detaylı bir yapıya sahip olmasına ise özen gösterilmiştir. Bu sayede de kursiyerlerimizin donanım sahibi olarak iş yaşantılarına dâhil olması ve aynı zamanda da kolay iş bulabilmeleri amaçlanmıştır. 

Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Sertifikası

Kurumumuz bünyesinde verilen hasta ve yaşlı bakım uzmanlığı kurs programı, sizlerin gerekli her türlü donanıma sahip olması amacıyla özenli ve öte yandan da bir o kadar titiz bir biçimde alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmıştır. Bu durumumun temel nedeni ise hasta ve yaşlı bakım uzmanı unvanına sahip ve çalışma hayatına dâhil olmuş bireylerin görev tanımlarının oldukça önemli görev ve sorumlulukları içermiş olmasıdır. Kurumumuz, bünyesinde eğitim görecek kişilerin mesleki alanlarında son derece yetkin ve alanlarına hâkim olarak yetişmelerini sağlamayı temel amacı haline getirerek eğitim faaliyetlerini yürüten bir kuruluş olma özelliğine sahiptir. Hasta bakıcıların iş hayatına dâhil olabilmeleri için gerekli eğitimleri üniversite ya da lisede almış olmaları veya çeşitli kurslar aracılığı ile belirtilen koşullar çerçevesinde sertifikalarını almaları gerekmektedir. Bu noktada kurumumuz bünyesinde alacağınız eğitim ve sertifika, alanınızda çalışmanız için gerekli tüm bilgileri içermekte olup, ihtiyaç duyulan her türlü yeterliliğe sahiptir. Bu sertifikaya sahip bireyler devlete bağlı ya da özel huzurevleri, özel bakım evleri, devlet hastaneleri ya da özel hastaneler, evde bakım hizmeti ihtiyacı duyulan durumlar gibi pek çok alanda ve yerde çalışabilmektedir. Bu sertifikayı almak isteyen kişilerin öncelikle kurs programımıza kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ardından gerçekleştirilen eğitim süreci sonrasında yapılacak olan sınavdan gerekli koşulları da sağlayarak başarılı olan üyelerimiz sertifikalarını almaya hak kazanacaklardır. Verilen bu belge, E-devlet onaylı olup işverenler tarafından görüntülenebilir ve son derece yetkin bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile hem hızlı iş bulma hem de mesleki alandaki yeterliliği kanıtlamada yardımcı olmaktadır. Kurs sürecimize ve eğitimlerimizin içeriğinde dair daha detaylı bilgi alabilmek ya da hasta ve yaşlı bakım uzmanlığı kurs programımıza hemen kayıt olmak için internet sitemizde bulunan iletişim bilgilerimiz aracılığı ile bizlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.