Hangi Meslek Bana Göre?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Günümüzde meslek tercihi yaparken akıllara bir çok soru gelmekte. Tercih edilecek meslek belirlenirken kimisi daha çok maaş almayı, kimisi sevdiği mesleği yapmayı, kimisi ise mesai saatlerinin kısa olmasını ve cumartesi - pazar günlerinde çalışmamayı tercih ediyor. Biz bu içeriğimizde kendi konumuz olan sağlık alanında hangi mesleğin size daha uygun olabileceğini gerçek tecrübelerimiz üzerinden sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Umarım hangi mesleği seçmenize dair kafanızda olan sorulara yanıtlar bulabiliriz. Öncelikle istediğiniz mesleğe bir an evvel kavuşmanızı da canı gönülden dileriz :)

Sağlık Alanında En Çok Tercih Edilen Meslekler

Sağlık alanında tıbbi sekreterlik (hasta kabul), eczane yardımcılığı, diş hekimi asistanlığı ve hasta - yaşlı bakım meslekleri en çok tercih edilen mesleklerdir. Başta tıbbi sekreterlik olmak üzere yukarıda bahsettiğimiz meslekler hem uzun vadeli çalışma imkanı sağlaması, hem garantili işler olarak bilinmesi bakımından öne çıkan meslek gruplarıdır.

Peki sağlık alanında çalışmak istiyorsunuz ve yukarıdaki mesleklerden hangisini tercih etmeniz gerektiği konusunda rehberlik mi almak istiyorsunuz? O halde bu içeriğimiz size çok faydalı olacak. Meslek seçiminde kararsız kalmanız durumunda da konusunda uzman meslek danışmanlarımıza ücretsiz olarak soru sorabilir, aklınızdaki soruların cevaplarını hızlıca alabilirsiniz.

Hastanede Çalışmaya Hazır mısınız?

Sağlık alanında en çok tercih edilen meslek olan tıbbi sekreterlik ya da hasta kabul sekreterliğini severek yapabilmeniz için hastane ortamında rahat çalışabilecek bir kişiliğiniz olması gerekli. Konunun sağlık olması bakımından hastanede soğuk kanlı bir şekilde çalışmak, meslek icra etmek sandığınız kadar kolay olmayabilir. Tıbbi sekreterlik mesleği için mesai düzenine ayak uydurmanız, disiplinli bir yaşam tarzına sahip olmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Ek olarak iletişim becerilerinizin yüksek olması bu mesleği başarıyla ve severek yapmanız için oldukça önemlidir. Özel ya da resmi bir hastanede görev almanız size uzun vadeli bir meslek kazandıracaktır. İşinizi iyi yaptığınız sürece aynı görevde yıllarca çalışabilmeniz mümkün olacaktır. Hasta yakınları ile ilgilenebilmek, onlara yol gösterici olabilmek için soğukkanlı ve sabırlı bir kişiliğe de sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hastanede çalışmak pek çok yönden soğukkanlı olmayı ve iyi bir empati yeteneğine sahip olmanızı gerektirir. Hastane içerisinde hastanın kendisi ile ve hasta yakınlarıyla samimi ancak mesafeli bir şekilde ilişki kurabilmelisiniz. Elbette hastanede olan kişilerin sağlık sorunları olacağından karşımızdaki kişiler bazen oldukça gergin tavırlar sergileyebilir. Bu süreçleri yönetebilecek bir sakinliğe sahip olmalısınız. İnsanları seven bir yapıya sahip olmanız da hem meslek hayatınızda başarılı olmanızı sağlayacak, hem de sağlık sektöründe çalışmak için en önemli gerekliliği kapsamış olacaktır.

Hangi Meslek Bana Uygun

Eczanede Mesai Geçirmek İstediğiniz Bir Şey mi?

Eczanede çalışmayı bir dükkan işletmek gibi düşünebilirsiniz. Sonuçta onlarca dükkanın arasında bir eczaneyi mesai başlangıcında açmak, mesai sonunda kapatmak gibi tipik görevleri sürdürebiliyor olmalısınız. Her gün gelen hastaların reçetelerini okumak, onlara ilaç sağlamak ve verilerini sisteme girmek gibi rutin işleri başarıyla yapabiliyor olmanız eczane yardımcılığı görevi için oldukça önemlidir. Ek olarak eczaneniz belirli bir rutinde nöbetçi durumda olacağı için de bu durumu göz önüne almalısınız. Yani çalıştığınız eczane nöbetçi görevindeyken bir kaç akşam evinize gidemeyeceğinizi de bilmelisiniz. Gece nöbetleri sonrasında gelecek gündüz çalışmalarına da dayanıklı bir ruh ve beden sağlığınız olmalıdır.

Eczacı yardımcısının temel görevlerini yerine getirirken aynı zamanda yüksek bir dikkat seviyesine de sahip olması gerekir. Olası herhangi bir karışıklık yada hatalı bir bilgi sağlık açısından sıkıntılı olabilecek durumlara yol açabilecektir. Bu yüzden bu mesleği seçerken dikkat dağınıklığı ya da yapılacak bir çalışmayı erteleme gibi duurmların, oldukça olumsuz geri dönüşleri olabileceğini bilmelisiniz.

Eczanede çalışırken yine insanlarla yakın ilişki kurulan her meslekte olduğu gibi insanlara yaklaşımınız sıcakkanlı ve sabırlı bir tavır içerisinde olmak durumundadır. Eğer bu saydığımız özellikleri bulunduruyorsanız hem bu alanda kariyer yaparken başarılı olacak; hem de işinizi severek yapacaksınız.

Eczane Yardımcılığı mı, Diş Hekimi Yardımcılığı mı? blog yazımız da ilginizi çekecektir.

Dişçi Yanında Çalışmak Sizi Mutlu Eder mi?

Diş hekimi yardımcılığı da sağlık sektöründe öne çıkan bir diğer meslektir. Eczanede çalışmak ile benzer şekilde mesai saatleri dahilinde dişçi muayenehanesini açıp kapatmak, içerideki düzeni sağlamak, alet ve ekipmanların bakımını yapmak, gelen telefonlara bakmak ve randevuları işlemek gibi görevleri kapsayan diş hekimliği yardımcılığı, işinizi doğru ve başarılı bir şekilde yaptığınızda sizlere uzun vadeli ve mutlulukla çalışacağınız bir iş sağlar.

Dişçi asistanının temel görevlerinden biri de muayeneler ve operasyonlar sırasında diş hekimine asistanlık yapmaktır. Bu yüzden gerek kullanılan alet ve ekipmanlara gerekse kullanılan tıp diline iyi hakim olmak gerekir. Özellikle operasyonlar sırasında kullanılan sarf malzemeleri ve ekipmanları hızlı şekilde tedarik etmek ve dikkatli olmak gerekir.

Sadece özel diş hekimi muayenehanelerinde değil, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve özel tıp merkezlerinde de bu alanda çalışma imkanı bulabilirsiniz.

Hasta - Yaşlı Bakımı Size Göre Bir İş mi?

Sağlık alanında belki de en zor meslek olan hasta ve yaşlı bakımı ile ilgili çalışmak istiyorsanız kişisel özelliklerinizi en baştan değerlendirmeli ve doğru kararı vermelisiniz. Öncelikle şefkatli, sabırlı, soğukkanlı bir kişiliğe sahip olmanız bu meslek grubu için oldukça önemli. Eğer bahsettiğimiz özellikleriniz hakkında kuşkularınız varsa bu mesleği doğrudan seçenekler arasından eleyebilirsiniz.

Hasta ve yaşlı bakıcılığının pek çok yönden zorlayıcı tarafları olabilir. İşinizi yaparken bedenen ve ruhen tüm dikkatinizi işinize vermelisiniz. Günlük rutinler konusunda disiplinli olmalı, karşınızdaki kişiye şefkatle yaklaşabilmelisiniz

Sağlık Alanında Çalışmak için Sahip Olmanız Gereken 12 Özellik başlıklı blog içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bilgisayar Kullanımına Hakim misiniz?

Günümüz teknolojisinde bilgisayar kavramı hemen her meslek için büyük önem taşımakta. Yani hangi mesleği yapacaksanız yapın, temel düzeyde bir bilgisayar bilgisine sahip olmanız gerekli. Sağlık alanında da belirli bir mesleği yapmak istiyorsanız temel bilgisayar kullanımına hakim olmanız gerekli. Tüm verileri, analiz ve raporlamaları bilgisayar üzerinden gerçekleştireceğinizi bilmelisiniz. Eğer bilgisayar kullanımı konusunda iyiyseniz sağlık sektörü için önemli bir değeri elde etmişsiniz demektir.

Temel düzeyde bir bilgisayar kullanım bilgisi günlük rutinde takip edeceğiniz çalışmalar için yeterli olacaktır. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa sadece meslek hayatınız değil, özel hayatınız için de temel düzey bilgileri edinmek için bir bilgisayar kursuna başlamanızı da öneririz.

Eğer bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa Bilgisayar İşletmenliği Sertifika Programı ile bilgisayar becerinizi geliştirebilirsiniz.

Bu Meslekler için E-devlet Onaylı Sertifika Gerekli mi?

Evet, yukarıda bahsettiğimiz mesleklerde çalışabilmek için üniversite onaylı bir E-devlet sertifikasına sahip olmanız gerekli. Bu sertifika üniversiteler ile anlaşmalı kurumlar tarafından verilen eğitimler sonunda gireceğiniz sınavdan başarı sağlamanız halinde sizlere verilir. Sağlık alanında bu sertifikaya sahip olmak için Tıbbi Sekreter Kursu kurumumuza başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu alanda çalışma hayatına başlamak için başvurularınızı yaparken mutlaka bu belgeye sahip olduğunuzu belirtmelisiniz ki zaten bu alanda çalışabilmek için e-devlet onaylı sertifika mutlaka gerekmektedir. Aynı zamanda sertifikanızı e-devlet üzerinden de online olarak sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet Onaylı Sertifika ile ilgili blog içeriğimize göz atmak ister misiniz?

Özetle sağlık alanında görev almak size uzun vadeli bir iş sağlar. Ancak bu işi severek yapmanız işinizi başarıyla yapmanızı sağlayacak ve sizi mutlu edecektir. Disiplinli, sabırlı bir kişiliğe ve yüksek bir iletişim becerisine sahipseniz sağlık alanında çalışmak sizin için en doğru tercih olacaktır. Kariyer planlamanızı yaparken mutlaka sahip olduğunuz kişisel özellikleri ve becerilerinizi de değerlendirmeli ve kendinize en uygun alanda meslek sahibi olmalısınız.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.