Sağlık Alanında Çalışmak için Sahip Olmanız Gereken 12 Özellik

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Sağlık alanında çalışmak bir çok kişinin hayallerinde yer alan bir meslektir. Çalışma şartları, uzun dönem çalışma, sağlık tarafında sağlanan avantajları ile sağlık alanında çalışmak özellikle işsiz olan kesim için büyük bir taleptir. Peki hastane, tıp merkezi ya da diş hekimi yanında çalışmak için hangi 12 özelliğe sahip olmalısınız? Cevabı bu içeriğimizde.

Disiplinli Olmak

Her işte olduğu gibi tıbbi sekreter ya da diş hekimi asistanı olmak için disiplinli bir kişiliğe sahip olmanız gerekli. Düzenli olarak aynı işi yapmaya, işlerinizi aksatmadan sürdürmeye ve belirli kurallar çerçevesinde çalışma yapabilmeye yatkın olmalısınız. Düzenli olmak ve rutin işleri sıkılmadan süreklilik halinde yapabilmek sağlık alanında çalışmak için çok önemlidir.

Sabırlı Olmak

Sağlık alanında çalışırken rutin işlere odaklanacağınız için sabırlı bir kişiliğe sahip olmanız gerekir. Ek olarak hastalar ile çalışmak ciddi bir sabır gerektirir. Onların sıkıntılarını dinleyebilmek ve onları doğru yönlendirebilmek için sabır özelliği ön plana çıkmaktadır. Mesai saatleri içerisinde de aceleci davranmadan, dikkatlice size verilen işleri doğru yapmaya odaklanmalısınız. Sabırsız kişiliklerin bu alanda çalışmayı tercih etmeleri doğru olmayacaktır.

Empati Kurmak

Sürekli hastalar ile iletişim içerisinde olmanız gerektiğinden empati kurabilme becerisine sahip olmanız gereklidir. Empati karşınızdaki kişiyi anlama, kendinizi onun yerine koyarak düşünmenizi sağlayan çok değerli bir özelliktir. Bencil ve başkalarını düşünmeyen kişiliğe sahip olanlar için sağlık alanında çalışmak doğru bir seçim olmayacaktır. Hastalar bir dükkana gelen müşteri ya da hizmet satın almak isteyen kişilerle aynı kategoride değillerdir. İnsanoğlunun en önemli değeri olan sağlık kısmında bir insanın sıkıntısı olduğunda gergin, telaşlı ve panik halinde olması son derece doğaldır. Bu yüzden onları iyi anlamalı, dinlemeli ve kendinizi onların yerine koyarak çalışmalarınızı sürdürmelisiniz.

Güçlü İletişim Becerilerine Sahip Olmak

Sağlık alanında çalışırken sürekli olarak insanlar ile iletişim içerisinde olacaksınız. Hem de bu kişiler yukarıda bahsettiğimiz gibi sağlık problemi olan kişiler ya da yakınları... Dolayısı ile güçlü bir iletişim becerisine sahip olmak bu alanda çalışmak ve başarılı olmak için çok önemlidir. Hasta ya da yakınlarını iyi dinleyip, onları doğru yönlendirmek ve yardımcı olabilmek iyi bir iletişim becerisi ile kuvvetlenecektir.

Güler Yüzlü Olmak

İletişim becerisi özelliğinin bir devamı olan güler yüzlülük insanlar ile sürekli iletişim içerisinde bulunan kişilerde bulunması gereken bir değerdir. Eğer somurtkan bir yapınız varsa bu alanda başarılı olmanız bir hayli zor. Güler yüzle çalışmayı, insanlarla konuşmayı başarmaya çalışmalısınız.

Sağlık Alanında Çalışmak için Sahip Olmanız Gereken 12 Özellik

Dakik Olmak

İşe geç kalma gibi bir özelliğiniz varsa bu alanda çalışmaktan sakının. Lakin işe geç gelmeyi alışkanlık haline getiren kişiler bu çalışma alanında barınamayacaklardır. Mesai saatlerine uymayı, işinizin başında zamanında olmayı başarabilmeli; konu sağlık olduğundan dakik olmaya daha da özen göstermelisiniz. Lakin işe geç kalmanız çalıştığınız hastane ya da tıp merkezindeki bütün bir düzeni bozabilir. Diş hekimi asistanları da benzer şekilde muayenehaneyi zamanında açabilmeli, mesai saatleri içerisinde çalan her telefona, gelen her e-postaya - forma cevap verebilmelilerdir.

Sağlık Alanında Hangi İş Size Daha Uygun? başlıklı blog içeriğimiz de ilginizi çekebillir.

Temel Düzey Bilgisayar Bilgisine Sahip Olmak

Hasta kabul sekreterleri ya da diş hekimi asistanları temel düzey bilgisayar bilgisine sahip olabilmeli. Aynı zamanda klavyeyi hızlı ve doğru kullanabilmek de gereken özelliklerdendir. Gelen randevuları, kayıtları doğru ve hızlı bir şekilde sisteme aktarmak, sonrasında gerekli takipleri yapmak, raporları yüklemek ve hasta çıkışı gibi işlemler bu alanda yapılan en temel çalışmalardır. Bu işlemleri de başarıyla ve hızlı yapabilmek için temel düzeyde bilgisayar kullanabiliyor olmanız gerekli. Ek olarak Word, Excel gibi temel programları kullanabiliyor olmak da sizin için artı bir değer olacaktır. Eğer bilgisayar bilginiz düşük ise temel bir bilgisayar kursuna giderek bunu geliştirebilirsiniz.

Bilgisayar İşletmenliği Sertifika Programı hakkında bilgi almak ister misiniz?

Düzgün Bir Konuşma ve Dil Bilgisine Sahip Olmak

Düzgün bir Türkçe'ye sahip olmak sağlık alanında çalışmak için oldukça önemli bir diğer özelliktir. Sürekli hasta ve hasta yakınları ile iletişim içerisinde olacağınızdan konuşmanızın ve Türkçe bilginizin oldukça iyi olması gereklidir. Kayıt gibi işlemlerde sürekli yazışma yapıyor olmanız neticesinde de Türkçe imla bilgilerini iyi biliyor, ve bu konuda dikkatli davranıyor olmalısınız. İmla bilginiz kötüyse, sağlık kategorisinde çalışmaya başlamadan önce Türkçenizi geliştirmenizi şiddetle öneririz. Bunun için Türkçe konuşma ve imla kursları mevcuttur.

Titiz Olmak

Titiz olmak, temizliğe önem vermek elbette her alanda çok önemli bir kişisel özellik. Ancak alan sağlık olunca temizliğin önemi çok daha büyük olarak karşımıza çıkmakta. Hastane, tıp merkezleri gibi yerler hijyenik alanlar sağlamak için ciddi anlamda çalışma yaparlar. Bu yüzden buralarda çalışmak isteyen kişilerin de titiz olması oldukça önem taşır. Beden ve saç temizliğinize dikkat etmeniz haricinde günlük kıyafetlerinizin de temiz olmasına özen göstermelisiniz. Mesaiye gitmeden önce duş alıp, temiz kıyafetler giymeye dikkat etmelisiniz. Titiz bir yapıya sahip olmayanların bu alanı kesinlikle tercih etmemesini öneririz. Ayrıca özellikle diş hekimi asistanları muayenehane ve kullanılan gereçlerin hijyeninden doğrudan sorumlu olduklarından mutlaka titiz kişiliğe sahip olmalıdırlar.

Bünyemizdeki Hasta Kabul Kursu hakkında bilgi almak ister misiniz?

Düzenli Olmak

Düzenli bir yapıya sahip olmanız bu alanda çalışmak için olmaz ise olmaz özelliklerden. Çalışma masanız ya da görev bölgeniz içerisinde düzenli bir kurulum yapmanız gerekli. Ek olarak evrak ve dökümanları da sonradan kullanabilmek ve hızlı ulaşabilecek şekilde düzenleyebilmelisiniz. Aradığınız bir dökümana kolay ulaşmak işinizi doğru yapmanız ve zaman kazanmanız açısından oldukça önemlidir.

Kendine Bakmak

Karşınızda sürekli insanlar olacağından kendinize bakmayı ihmal etmemelisiniz. Kadın çalışanlar için düzgün bir saç, bakımlı abartılı makyaj içermeyen bir yüz ve kendine yakışan kıyafetler giymek; erkekler için de saçına - sakalına dikkat etmek, doğru kıyafetleri tercih etmek oldukça önemli konulardır. Eğer kendinize bakmakta eksikleriniz varsa bu alan meslek seçimi için doğru olmayacaktır.

Kendini Geliştirmek

Sağlık alanında sürekli gelişmeler yaşanmaktadır. Çalıştığınız konuyla ilgili gelişmeleri takip edebilmek, kendinizi bunlara adapte edebilmek bu alanda uzun dönem çalışmanız için oldukça önemlidir. Bu yüzden yenilikçi, sürekli araştıran bir kişiliğe sahip olanların sağlık alanında tercih yapmalarını öneririz.

En çok tercih edilen mesleklerin başında gelen hasta kabul, diş hekimi asistanlığı gibi alanlarda siz de çalışmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz özelliklere dikkat etmelisiniz. Başarılı ve uzun vadede bu meslekleri yapmak zor olsa da kendinizde yapacağınız temel bir kaç değişiklik ile kolayca sağlanabilir. Umarız bu konuda soruları olanlar için faydalı bir içerik üretebilmişizdir...

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.