Meslek Edinme Kursu

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Meslek edindirme kursları, adından da anlaşılacağı üzere mevcut durumda bir mesleğe sahip olmak isteyen kişilerin çeşitli eğitimlerden geçtikten sonra bir meslek konusunda uzmanlaşmasını sağlayan kurslardır. E-Devlet destekli olarak sunulan bu kurslar, istihdamı arttırmayı hedeflemektedir. Buna ek olarak bu kursların diğer bir amacı da bireylere farklı beceriler kazandırarak bir meslek sahibi olmalarını sağlamaktır. 

Meslek Edindirme Kursları Nedir?

Meslek edindirme kursları, bireylerin işgücünde yer almalarını sağlamak adına bir meslek edinmelerini destekleyen kurslardır. Her kurs edinilecek mesleğe göre farklı bir içerik tasarımına sahiptir. Bu sayede kursta sunulan ders içeriği, o mesleğe dair tüm detayları içerecek şekilde tasarlanır.

Meslek edindirme kursu sayesinde işsiz bireyler kendilerine yeni bir kariyer yolu çizebilirler. Aynı zamanda halihazırda işi olan ancak yaptığı işten memnun olmayan kişiler de iş değiştirmek için bu kurslardan eğitim alabilirler. Kursun sunduğu eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler resmi bir meslek edinme sertifikası alır. Kurs sonunda verilen meslek edindirme sertifikası Türkiye’nin her yerinde geçerlidir. Yani İstanbul’dan alınan bir meslek edindirme sertifikası ile Adana’da o mesleği yapmak mümkün olur.

Meslek Edindirme Kursları Nasıl Seçilir?

Meslek edindirme kursu seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç faktör bulunur. Aksi durumda kursa katılan kişi mesleğe dair yeterli eğitimi alamayabilir. Bu da kursa katılan kişinin kursu başarı ile tamamlaması ihtimalini azaltır. Bu gibi olumsuz durumları en aza indirmek için kursun dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. 

Kurs seçimi yaparken ilk olarak kursun E-Devlet onaylı bir üniversite bağlantılı sertifikaya sahip olup olmaması büyük önem taşır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise katılım sağlanacak kursun içeriği olacaktır. Kursun mesleğe dair öğrenilmesi gereken tüm noktaları sunması gerekir. Aynı zamanda uygulama gerektiren meslekler için gerekli uygulama ya da staj olanaklarının da kurs bünyesinde sağlanması gerekmektedir.

Meslek Edindirme Kursları Hangi Mesleklere Dair Eğitim Sunar?

Meslek edindirme kursları, mevcut durumda işi olmayan bireyleri farklı alanlarda eğitmek ve istihdama kazandırmak için sunulan kurslardır. Günümüzde birçok alanda meslek edindirme kursu görmek mümkündür. Bu kursların temel amacı, kişilerin farklı beceriler kazanarak istihdam eksikliği olan alanlarda iş bulmasına yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda aşağıda yer alan alanlarda bu kurslar açılmaktadır:

Tıbbi Sekreterlik Hasta Kabul Kursu

Hasta ilişkilerini yönetmek ve hastanede hastaları yönlendirmek için ihtiyaç duyulan iletişim becerileri ve teknik beceriler öğretilir. Kurumumuz bünyesinde alacağınız eğitim, sosyal hayatta ve iş hayatında iletişim konusunda bilgi sahibi olmanızı da kapsamaktadır. Öte yandan problem çözme noktasında da uzman olarak çalışma hayatınızda herhangi bir sorunla karşılaşmamanız adına kurs programımıza; çeşitli video ve sunumlar, tıbbi terminoloji (tedavi hizmetleri) ve tıbbi arşivleme konusunda da bilgilendirmeler dâhil edilmiştir. Eğitimini başarılı bir biçimde bitiren kursiyerlerimiz, mesleki alanlarında gerekli yeterliliğe ulaşacak aynı zamanda da yeterli bilgi birikimine sahip olacak olup, bünyemizden alacakları sertifika sayesinde üniversite hastaneleri, sağlık ocakları ya da devlet hastaneleri gibi pek çok yerde çalışabilmektedir. Çalışmaları esnasında görev tanımlarında ise; hastaların başvurusundan itibaren hastaya ait tüm evrakların uygun hale getirilmesi, giriş işlemlerinin tamamlanması, çıkış esnasında gerekli evrakların hastaya ve hastaneye sunulması, çıkış işlemlerinin sağlanması gibi birtakım önemli hususlar yer almaktadır. Bu mesleğe sahip olarak çalışmak isteyen kişilerin üniversite ya da kurs aracılığı ile E-Devlet onaylı bir sertifikaya sahip olması gereklidir. 

Meslek Edinme Kursu

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Dijital pazarlama uzmanı, çalıştığı firmanın markası için hedef pazar ve kitlesini tespit ederken aynı zamanda da markayı daha tanınır hale getiren ve kitle iletişimini güçlendirmek için çalışan kişilerin mesleki unvanı olma özelliği taşımaktadır. Görev tanımları içerisinde ise dünyadaki yenilikleri yakından takip etmek, gelişim amacı ile etkinliklere katılmak, sosyal medya platformlarını reklam ve marka açısından iyi bir biçimde değerlendirmek ve markanın daha fazla kitleye ulaşarak tercih edilebilirliğini artırmak gibi önemli ve dikkat edilmesi gerekli noktalar bulunmaktadır. Bu mesleğe sahip olabilmek için üniversite sınavından yeterli puanı aldıktan sonra Pazarlama bölümünü okuyabilir ya da üniversite okumanıza gerek kalmadan çeşitli kurslar bünyesinde eğitiminizi başarılı bir şekilde bitirerek alacağınız sertifika sayesinde çalışma hayatınıza dâhil olabilirsiniz. Kurumumuz bünyesinde alacağınız eğitim, sizleri çalışma hayatınızda herhangi bir problemler karşılaşmamanız adına gerekli yetkinliğe ulaştırma noktasında her türlü bilgi ve donanımı bünyesinde barındırmaktadır. Kurs programını başarılı bir biçimde bitiren kursiyerlerimize, dijital pazarlama uzmanı olarak iş hayatlarındaki yerlerini alabilmeleri aynı zamanda da iş ararken zorluk yaşamamaları için kurumumuz tarafından uzmanlıklarını kanıtlayan sertifikaları temin edilmektedir. Bu bağlamda, bünyemizden alacağınız eğitim ve sertifika, mesleki alanınızda çalışmanız ve iş bulabilmeniz için gerekli tüm bilgileri içermekte olup, size özel sektör ya da kamu kurum ve kuruluşları fark etmeksizin çalışma ve iş bulma imkânı sağlar.

Diş Hekimi Asistanlığı

Diş hekimliği asistanlığı; hasta kayıtları, dental ve medikal bilgilerinin kaydedilmesi aynı zamanda da muayenehanede kullanılan cihaz ve aletlerin temizliği, bakımı ve korunması gibi görevlere sahip olan kişilere verilen mesleki unvan olma özelliği göstermektedir. Bu bağlamda kurs programımız, bu alan ile ilgili temel kavramlar ve materyallerin öğrenilmesine aynı zamanda da muayenehanenin işleyişleri hakkında bilgi edinmenize yönelik eğitimleri bünyesinde barındırarak sizi mesleğinize hazırlamaya yöneliktir. Eğitimimizin bir diğer önemli noktası ise temel sterilizasyon ve dezenfeksiyon prensipleri olmakla birlikte kurs programımız; diş hekimliğinde kullanılan cihazlar, aletler ve temel sarf malzemeler hakkında da çeşitli bilgilendirmeler ve sunumları da içermektedir. Eğitimimiz online bir şekilde gerçekleştirildiğinden ötürü kursiyerlerimize diledikleri her an ve her yerden eğitimlerini alma imkanı sunulmuştur. Bu noktada uzaktan gerçekleştirilen eğitim programımız sayesinde kursiyerlerimizin hem zamandan tasarruf etmesi hem de nitelikli eğitimden faydalanması amaçlanmıştır. Kurs programını ve sınavını başarılı bir şekilde bitiren kişiler, yine bünyemiz tarafından verilecek olan sertifika sayesinde işverenlerine alanlarındaki yetkinlik ve bilgi birikimini kanıtlayarak devlet hastanelerinde veya özel diş sağlık merkezleri ve muayenehaneleri fark etmeksizin çalışma ve iş bulma fırsatı elde etme imkânına sahip olmaktadırlar.

Eczane Yardımcılığı

Eczane yardımcısı, eczanenin her türlü işleyişine destek olmak üzere eczacı gözetiminde çalışan kişilerin sahip oldukları mesleki unvandır. Bu mesleğe sahip olarak iş hayatına dâhil olmak isteyen kişiler gerekli yeterliliğe ulaşmak için üniversite sınavına girebilir ve eğitimini tamamlayabilir ya da üniversite okumaya gerek kalmadan kurslar aracılığı ile eğitim süreçlerini başarılı bir şekilde bitirmelerinin ardından sertifikalarını alabilir. Bu alanda artan personel ihtiyacını gün geçtikçe hızlı bir artış göstermekte oluşundan dolayı, eczane yardımcılığı kurs programını bünyesinde bulunduran kurum ve kuruluşlarının sayısının da aynı oranda bir artış göstermiş ve bu sebepten ötürü de seçilecek kurs da daha önemli bir hale gelmiştir. Bu bağlamda kurumumuz, siz değerli kursiyerlerimizin alanlarında her türlü bilgi birikimine sahip olarak çalışma hayatlarını kolaylaştırmak adına nitelikli bir eğitim hizmeti vermektedir.

Eczane yardımcılığı kurs programımız, temel düzeyde sağlık bilgilerinin yanında; farmakoloji, tıbbi terminoloji, çeşitli sistemler için kullanılan ilaçlar, muhasebe bilgileri, Word ve Excel programlarının kullanımı, ilaç kullanımı, ilaç dozu ayarlama, sisteme reçete girişi gibi noktalarda bilgi sahibi olmanıza olanak sağlamaktadır. Bu noktada bünyemiz tarafından eğitiminizi başarılı bir şekilde bitirdiğiniz takdirde alacağınız sertifika, işverenlerinize uzmanlığınızı kanıtlayarak kolaylıkla iş bulmanıza ve özel sektörde veya kamu kurum ve kuruluşlarında olmak üzere çalışma imkânı tanımaktadır.

Yukarıda yer alan meslek gruplarına ek olarak dönemsel ihtiyaçlar doğrultusunda da bu kurslar açılmaktadır. Kursu başarı ile tamamlayan kişiler, kursu tamamladıklarına dair bir sertifika alma hakkı kazanırlar. Böylelikle bu kişiler ellerinde bulunan resmi sertifika sayesinde eğitimini aldıkları mesleği yapmaya başlayabilirler. 

Meslek Edindirme Kursları İş Garantisi Sunar mı?

Meslek edindirme kurslarının temel amacı, mevcut durumda bir mesleğe sahip olmayan kişilere yeni bir beceri ve meslek öğretmektir. Normal şartlar altında kursu tamamlayan kişilerin tamamladıkları meslek alanında bir işe girmesi gerekir. Yine de meslek edindirme kursları iş garantisi sunar mı sorusuna kesin bir cevap vermek mümkün olmayacaktır.

Seçilen meslek kursuna göre bazı meslekler kurstan sonra hemen iş bulabilir. Ancak bazı mesleklerde iş bulma süreci biraz daha uzun olabilmektedir. Burada önemli olan mevcut durumda istihdamın yetersiz olduğu alanı tespit ederek o alanda bir kursa katılmaktır. Bu sayede kurs sonrası bir işe girmek ve vakit kaybetmeden mesleğe başlamak mümkün olur.

Meslek Edindirme Kursu Süresi Nedir?

Meslek edindirme kursları, aktif katılımın zorunlu olduğu bir kurs türüdür. Genellikle kurslar bir haftada 30 ila 40 saat olacak şekilde planlanmaktadır. Bu da haftanın 5 günü, günde 6 ila 8 saat arası katılımı zorunlu kılar.

Meslek edindirme kursunun toplam süresi en fazla 160 gün olmalıdır. Kursların 160 gün süre sınırını aşmaması gerekir. Katılımcıların devamsızlık yapmadan verilen eğitime katılması gerekir. Devamsızlık toplam kursu süresinin onda biri ile sınırlıdır. Yani 160 günlük bir kurs için 16 günden fazla devamsızlık yapan kişi başarısız sayılır ve kurs sonunda meslek sertifikası almaya hak kazanamaz.

Meslek Edindirme Kurslarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Meslek edindirme kurslarına başvuru yapmak için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Kurslara başvuru yapmak isteyenler bu şartları sağlamadıkları durumda herhangi bir başvuruda bulunamazlar. Meslek edindirme kursuna başvurmak ve bir meslek sahibi olmak adına ilk adımı atmak için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Meslek edindirme kursuna başvuru yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşın altında bireyler bu kurslara başvuruda bulunamaz.
  • Meslek edindirme kursuna başvuru yapacak kişilerin kursa katılımını engelleyen herhangi bir sabıka kaydı olmaması gerekmektedir. Kursa katılımı engelleyecek bir sabıka kaydına sahip olan kişilerin kurs başvurusu kabul edilmeyecektir.
  • Emekli bireyler meslek edindirme kurslarına başvuru yapamamaktadır. Bu nedenle kursa başvuru yapacak kişinin emekli olmaması gerekir.
  • Başvuru yapacak kişilerin katılacakları kurstaki mesleğe özel şartları karşılaması gerekmektedir. Her mesleğe ait ön şartlar ilgili kursun başvuru sayfasında detaylı olarak yer almaktadır.

Bu şartları sağlayan kişiler rahatlıkla meslek edindirme kursuna başvuru yapabilirler.

Meslek Edindirme Kursu Kaydı Nasıl Yapılır?

Meslek edindirme kursu kaydı yaptırmak için öncelikle seçilmiş olan kursa kayıt yaptırmak gerekmektedir. Kayıt işlemi yapıldıktan sonra kişinin o meslek edindirme kursuna uygun olup olmadığı değerlendirilir. Değerlendirme sürecinin sonucunda onay verilir. Daha sonra kursa kabul edilen kişi gerekli ödemeleri yapar ve gerekli belgeleri sunar.

Siz de bir alanda uzman olmak ve meslek edinmek istiyorsanız sunduğumuz meslek edinme kursları arasından seçim yapabilirsiniz. E-Devlet onaylı olarak sunduğumuz tüm bu kurslar sonunda resmi sertifikasını alarak yeni mesleğinizle yeni bir kariyerin kapılarını aralayabilirsiniz. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.