Sağlık Alanında Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Sağlık alanında çalışmak istiyor, ancak hangi alana yönelmeniz gerektiği konusunda emin olamıyorsanız bu içerik tam size göre. Sağlık alanında hangi mesleki eğitim konusunda sertifika alıp iş başvurusu yapmanız gerektiği konusunda sizlere bu içeriğin oldukça faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Sağlık alanında öncelikle tıbbi sekreterlik (hasta kabul), diş hekimi asistanlığı, eczacı yardımcılığı ve hasta - yaşlı bakımı kategorileri öne çıkmaktadır. Peki bu kategorilerden hangisi sizin için tam olarak doğru, hangisinde bir iş edinmek sizi mutlu edecek yada işin gerektiği yeterlilikleri kapsayacak yeteneklere sahip misiniz sorularının cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

Sağlık alanında çalışmak hem maaş, hem de sağladığı olanaklar bakımından çoğu kişinin çalışma alanı hayalidir. Ancak sağlanan olanaklar haricinde zor bir meslek olduklarını da kabul etmekte yarar var. Hem kişisel becerilerinizin, hem de birikim ve donanımınızın bu mesleğin ihtiyaç ve gerekliliklerini karşılayacak düzeyde olması, seçtiğiniz mesleği başarıyla yürütmeniz ve kendi çalışma hayatınızda da başarı ile gelen tatmin duygusunu yaşamanız için önemlidir. Bu içerikte ilgili mesleklerin faydalarının yanı sıra zorluklarını da öğrenebilir ve karar verme aşamasında faydalanabilirsiniz.

Tıbbi Sekreterlik (Hasta Kabul)

Sağlık kategorisinde oldukça popüler olan bu alan, bir çok kişi tarafından meslek edinmek adına tercih edilmektedir. Yoğun bir talebin olduğu hasta kabul alanında meslek edinmek için öncelikle bu kategoriye - mesleğe ait üniversiteler tarafından sağlanan e-devlet onaylı bir sertifikaya sahip olmanız gereklidir. Hasta kabulü ya da tıbbi sekreterlik, hastaların tıp merkezine başvurusuyla birlikte hastaya ait tüm evrakların uygun hale getirilmesi, giriş işlemlerinin sağlanması, çıkış esnasında gerekli evrakların hastaya ve hastaneye sunulması, çıkış işlemlerinin sağlanması gibi birçok öğeyi kapsar. Tekrar belirtmekte yarar var ki bu personellerin E-devlet onaylı olan sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir. Hasta kabul sertifikası olmayanların, Avrupa Birliği uyum yasası sebebiyle bu mesleği yapmak mümkün olmayacaktır.

Tıbbi Sekreterlik Kursu detay ve kayıt bilgilerine göz atabilirsiniz.

Hastane ya da tıp merkezi gibi bir ortamda çalışabileceğinizi, hastalar ile ilgilenip onların tüm ön işlemlerini yapabileceğinizi düşünüyorsanız ve bu bir rutinde sürekli olarak yapabileceğinizi düşündüğünüz bir meslek ise hasta kabul sekreteri olmak sizin için doğru bir seçenek olacaktır. Hastanelerde çalışmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Zaman zaman kalabalıklaşan ortam, stres ya da hastaların problemleri bazı kişiler için tahammül edilemeyecek düzeyde olmayabilir. Hastane çalışma düzeninde ziyaretçilerin elbette ki gergin, huzursuz ve sıkıntılı olması mümkündür. Dolayısıyla hastalarla muhattap olacak tüm kişilerin ekstra düzeyde empati yeteneğine sahip olması gerekir. Her ne kadar kişisel problemler yaşamasanız bile, hastaların içinde bulunabileceği olumsuz ruh hali sebebiyle gergin bir çalışma havası ortama hakim olabilir. Normalde olduğunuzdan çok daha sabırlı olmalı, soğukkanlılığınızı korumayı öğrenmelisiniz. Sakin, soğukkanlı bir yapıya sahip değilseniz bu mesleğin size uygun olmadığını da rahatlıkla belirtebiliriz.

Aynı zamanda hastane ortamında olmak pek çok kişinin ruh halini de olumsuz yönde etkileyebilir. Yeni doğum yapmış bir anneyi uğurlamak, uzun zamandır mücadele ettiği bir hastalıktan kurtulan bir hastayı yolcu etmek ne kadar keyifli ise, kötü haber alan, bir yakınını kaybeden hasta yakınlarını ağırlamak da o kadar gergin bir süreci beraberinde getirecektir. Bu yaşadığınız durumlar ruh halinizi olumsuz bir duruma sokuyor ve özel hayatınızı da etkiliyorsa, yine bu mesleği tercih etmeniz yanlış olacaktır.

Sağlık Alanında Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Hekimi Asistanlığı

Diş hekimi yardımcısının ana görev tanımı içerisinde hastaların kayıtları, dental ve medikal bilgilerinin kayıt altına alınması bulunmakla birlikte diş kliniğinde kullanılan cihaz ve aletlerin temizliği, bakımı ve korunması da yine diş hekimi yardımcısının sorumluluğundadır. Aynı zamanda muayeneler ve operasyonlar sırasında da diş hekimini asiste ederler. Üniversite onaylı bir eğitim alarak bu alana ait E-devlet sertifikanızı edinebilir ve ilgili yerlere iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Diş Hekimi Yardımcılığı Kursu eğitim ve kayıt bilgilerini öğrenin.

Hastaneler kadar olmasa da yoğun bir iş programını kaldırabilmek, soğukkanlı olabilmek diş hekimi yardımcılığında da oldukça önemli özelliklerdir. Eğer belirli bir disipline ve düzene sahipseniz diş hekimi yanında çalışmak oldukça makul kabul edilen bir meslektir.

Tabii ki bu mesleği yaparken çalışacağınız kurum da işin niteliği açısından önemlidir. Pek çok doktorun hizmet verdiği bir hastane yada ağız ve diş sağlığı merkezinde çalışma koşulları daha yoğun olabilmekle birlikte daha kalabalık bir ortam ve takip edilmesi gereken daha çok bürokrasi olacaktır. Ancak diş hekimine ait özel bir muayenehanede iş imkanı bulursanız, elbette ki hasta sayısına göre yoğunluk fazla olmakla birlikte, bürokratik süreçlerle daha az yorulursunuz. Bağlı bulunduğunuz hekim beraberinde iş planınızı oluşturabilir ve çalışma alanınız yoğun olsa da keyifle çalışabilirsiniz.

Eczacı Yardımcılığı

Eczacı yardımcılığı son yıllarda oldukça fazla tercih edilmekte olan bir meslek grubudur. Sektörde eczane teknikeri, eczane asistanlığı olarak da bilinmektedir. Bu meslek grubunda eczacı yardımcısının eczane içerisinde ilaç stoklarını kontrol etme, gelen ilaç girişi yapma ve ilaç siparişlerinin verilmesi, reçetelerin düzenlenmesi, eczane düzeniyle alakadar olması ve gelen hastaların reçeteleri konusunda yardımcı olma gibi görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Bu sektörde en sık alınan sorulardan biri eczacı yardımcısının, eczacı ile aynı yetki ve sorumluluklara sahip olup olmadığıdır. Eczacı yardımcısı elbette ki eczacının kendisi kadar yetkin değildir ve aynı zamanda tek başına eczane açma yetkisi de bulunmamaktadır. Eğitim sırasında edineceği bilgi ve donanımla görev ve sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Elbette bu mesleği yaparken de edinilen bilgiler dışında kişilik özelliği olarak sahip olunması gereken özellikler bulunmaktadır. Öncelikle eczanelerde bir nöbet sistemi olduğundan bu gece ve resmi tatil nöbetlerine hazırlıklı olmalısınız. Elbette bu nöbet süreçlerinde rutin yoğunluktan daha fazla yoğunluk olabileceğini ve acil durumlarla karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. Bu gibi durumlarda soğukkanlı, pratik ve dikkatli olmalısınız.

Hasta ve Yaşlı Bakım

Hasta ve yaşlı bakım hizmetlerinde genellikle geçirilen bir operasyon sonrası devamlı destek ihtiyacı duyan yada yaşından ötürü hareketleri kısıtlanmış kişilere refakat edilmesi hizmetleri söz konusudur. Bu bakım hizmetinde kişinin ilaç zamanlarının takip edilmesi, kişisel bakım rutinlerinin yerine getirilmesi, kişisel ihtiyaçlarının karşılanması gibi bakımlar söz konusudur. Hasta, yaşlı yada bakım ihtiyacı olan kişinin günlük rutininde ilaç zamanlarının takip edilmesi, yemek öğünlerinin zamanında verilmesi, tuvalet ve temizlik ihtiyaçlarının karşılanması, giyinmesine yardımcı olunması gibi destek hizmetlerinin tamamı bu hizmet kolunun içerisindedir.

Bu mesleği tercih etmek istiyorsanız insanlarla sıcak ilişkiler kuran ve tahammülü yüksek bir yapıya sahip olmalısınız. Görevlerinizin yanı sıra karşınızdaki kişinin içinde bulunduğu zor durumun da farkında olmalı, empati kurabilmelisiniz. Bakıma ihtiyaç duyan hasta ve yaşlı insanlarda çoğu zaman sadece ihtiyaçlarının giderilmesi değil, samimi, istekli ve içten tutum da çok önemlidir. Tüm bu meziyetleri sağlayabilmek elbette kolay şeyler değil; ancak kendi kişiliğiniz içerisinde yardımsever, sıcakkanlı ve fedakar bir kişi iseniz bu mesleği tercih edebilirsiniz.

İş imkanı olarak hastanelerde ve yaşlı bakım evlerinde çalışabileceğiniz gibi, özel bakım merkezlerinde kişisel hasta ve yaşlı bakım uzmanı olarak da çalışabilirsiniz.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.