Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Sağlık sektörünün gelecekte devasa bir büyümeye gideceği oldukça öngörülebilir. Bu noktada her sağlık çalışanı aranan eleman haline gelecektir ve maaşlardaki artış oldukça fazla olacaktır. Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik da bu bağlamda oldukça popüler bir alandır. Gerek şu anki sağlık çalışanı açığı gerekse gelecekte olacak sağlık çalışanına olan gerekliliğe bağlı olarak birçok kişi için sağlık en tercih edilebilir sektör olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyada bazı sektörlerdeki iş kapasitesinin çok yüksek olduğu ve gelecekte daha da değerleneceği bilinmektedir. Özellikle son dönemdeki savaşlar ve COVİD 19 salgını gibi etkenlerin de baş göstermesiyle geleceğin meslekleri daha da şekillenmiştir. Öyle ki, bu dönemde ön hazırlık gerektiren bazı durumlar için sektörler yetersiz kalmış ve ülkeler bu sektörlere ciddi yatırımlar yapmak zorunda kalmışlardır. 

Geleceğin en parlak sektörlerinde biri ve aynı zamanda her geçen gün daha da ihtiyaç artışı olan sektör sağlıktır sektörüdür. Özellikle pandeminin etkisiyle sağlık sektörü değerine değer katmış ve ülkelerin en önemli yatırımlarından biri haline gelmeyi başarmıştır. Her geçen yıl artan dünya nüfusu ve pandemi gibi ani olaylar sağlıkçı sayısında artışa neden olmuştur. Bu haliyle bile sağlıkçı açığı devam etmektedir ve açık gitgide artmaktadır. Hastanelerdeki teknolojik gelişmelerin artması da sağlık alanının genişlemesine ve daha spesifik alanların ortaya çıkmasına, dolayısıyla da gerek hekim ve gerek diğer tüm sağlık çalışanlarına olan ihtiyacı arttırmıştır. Bunun haricinde, başta evrak işleri olmak üzere birçok konuda hekimlerin sorumlulukları diğer çalışanlara devredilmektedir. Bu da yardımcı eleman açığının artışına neden olmaktadır.

Sağlık sektörünün yönetimi oldukça zordur çünkü birçok dal var ve her geçen gün bu dalların sayısı artıyor. Özellikle gelişmiş hastanelere her gün binlerce hasta tedavi için gelmekte ve bazı hastalar ise yataklı serviste bulunmakta. Elbette bu denli kalabalığı idare etmek ve karışıklığı önlemek oldukça önemli. Bu konuda ise hastanede büyük bir görev dağılımı yapılmakta. Her birimin önemi olsa da hastane yöneticileri ve hemşireler başta olmak üzere tıbbi sekreterler bilgi işlemin en önemli birimi olarak karşımıza çıkmakta. Yani tıbbi sekreterler aslında hastaların yönlendirilmesi ve sisteme işlenmesinde bir yapıtaşı görevi görmekte. Hastane ve hasta sayısının artışı da tıbbi sekreterlere olan ihtiyacı arttırmakta. Biz de yazımızda tıbbi sekreterlerden detaylıca bahsedeceğiz.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Nedir?

Tıbbi sekreterlik; hastaya giriş ve çıkış işlemleri, belge aktarımı, belgelerin olması gereken hale getirilmesi, gereken değişikliklerin yapılması ve bazı bilgilerin hastaya iletilmesi gibi temel konularda görevli iş koludur. Bağlantılı içeriklerin birleştirilip doğru şekilde depolanması ve kurumun isteklerine uygun her türlü işin yapılması tıbbi sekreterin görevidir. Bu noktada önemli olan detay, kurumun istekleridir. Bazı kurumlarda iş yükü daha ağırken bazı kurumlarda ise çok daha hafif olabilmektedir. Bu yüzden mesleğe adım atmadan önce karşılaşılacak durumların öngörülmesi için kurumun araştırılması en doğru yol olacaktır. Özetle tıbbi sekreterlik; hastane işleyişinin düzgün şekilde olmasını sağlayan en önemli birimdir.

Tıbbi Sekreterde Bulunması Gereken Nitelikler

Tıbbi Sekreter; hasta veya diğer sağlık çalışanları ile doğru şekilde iletişim kuracak beceride, analiz konusunda uzmanlaşmış, stresi iyi yönetebilen ve işleyişin aksamasını önleyecek kabiliyette olmak zorundadır. Bu temel yetkinliklerin bulunması hastanedeki işleyişin devamlılığı açısından oldukça önemlidir. Şimdi temel nitelikleri biraz detaylandıralım.

Tıbbi Sekreter Mutlaka Sabırlı Olmalı

Tıbbi sekreterlik, hastalar ve hasta yakınlarıyla birebir iletişimi zorunlu kılan bir meslek grubudur. Öyle ki, meslek sahibi kişinin en önemli özelliği hem hastaların hem de hastanenin memnun kalmasını sağlamaktır. Burada anahtar rolü sabırlı olmak oluşturur. Deneyimli bir tıbbi sekreter; iletişim kurmakta uzman olduğu kadar hastaların ve diğer sağlık çalışanlarının karşısında kurduğu iletişimde sabırlı olmayı da bilmek zorundadır.

Tıbbi Sekreterin İletişim Becerileri Yüksek Olmalı

İletişim becerileri yüksek olan bireyler için tıbbi sekreterlik en uygun mesleklerin başında gelmektedir çünkü sekreterlik iletişim temelli bir meslektir. Hastalarla doğru iletişim kurulması; hastanın doğru anlaşılmasına, doğru yönlendirilmesine ve hastanenin işleyişinin doğru şekilde ilerlemesine sebep olur. Bu nedenle, hastaya karşı nasıl davranılması gerektiğini bilmek oldukça önemlidir. Bunun yanında, hekimler ve hemşirelerle de iş birliği yapmak oldukça önemlidir. Koordineli bir şekilde hastaların yönetimi gerekmektedir. Bu da iş arkadaşlarıyla iyi bir iletişimi zorunlu kılmaktadır.

Tıbbi Sekreter İşini Sevmeli ve Sorumluluk Sahibi Olmalı

İşine bağlı olmak her alanda oldukça önemlidir. Sağlık alanında ise işine olan sevgi çok daha önemli bir hale gelmektedir çünkü her ne kadar garantili ve maaşı güzel bir iş olsa da sağlık alanındaki her iş oldukça zordur. Tıbbi sekreterliğin de birçok zorluğu bulunmaktadır ve küçük hatalar oldukça kötü sonuçlar verebilmektedir. Bu nedenle sorumluluk sahibi olmak ve işini sevmek çok önemlidir.

Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

Tıbbi sekreterin hastanedeki en temel işleri yaptığını söylemek yanlış olmaz. Birçok kayıt işlemi ve evrak işlemi tıbbi sekreterin sorumluluğundadır. Her ne kadar hastaneden hastaneye değişiklik gösterse de çoğu sağlık kurumu için tıbbi sekreterin görevleri şu şekildedir:

  • Hastalarla telefon görüşmelerini gerçekleştirmek, kayıt işlemini sağlamak ve gerekirse hekime bildirmek,
  • Her türlü maddi belgenin hazırlanıp kayıt altına alınması,
  • Randevu almak isteyen hastaların ödeme bilgilerini kayıt etmek,
  • Gelecek randevu tarihini hekimin de isteğiyle ayarlamak,
  • Çeşitli malzemelerin stoklarını kontrol etmek ve alımların doğru şekilde olmasını sağlamak,
  • Ofiste meydana gelen arızalarla ilgilenmek ve kayıt altına almak,
  • Gerekli formların hasta tarafından doğru şekilde doldurulmasını sağlamak,
  • Hastane kurallarını en iyi şekilde uygulamak ve aksi durumlar gördüğünde ikaz etmek,
  • Laboratuvar sonuçlarının düzenlenmesi ve doktora iletilmesi,
  • Hekim tarafından alınan rapor ve notları kayıt altına almak gibi görevleri vardır.

Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur?

Tıbbi sekreterlik farklı eğitim şekilleri ile yapılabilecek bir meslektir. İlk seçenek Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarında 2 yıllık olacak şekilde tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik eğitimi almaktır fakat bu seçenek oldukça uzun bir zaman ve emek ister. Diğer bir seçenek ise bizim de sizlere sunduğumuz üzere kurs eğitimini alıp sınavda başarılı olmaktan geçer. Bu seçenek ev ortamınızda rahat bir eğitim almanıza olanak sağlar ve çok daha kısa sürede gerekli belge MEB onaylı şekilde size ulaşır.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Dersleri

Tıbbi sekreterlik dersleri sitemiz tarafından düzenli olarak verilmektedir. Online şekilde verdiğimiz eğitimimiz ile siz de kısa sürede ev rahatlığında tıbbi sekreter sertifikası alabilirsiniz. Deneyimli kadromuz ile sizleri her türlü mülakatta yeterli bilgi seviyesini sunabileceğiniz bir konuma getirebileceğimizi garanti ederiz.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Alımı

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik alımları her yıl gerek devlet gerek özel sağlık kurumlarında yapılmaktadır. Bu noktada, özel hastanelerde yapılacak alımlar için çeşitli kaynaklardan alımları takip edebilir veya devlet kurumlarının alım mülakatlarına katılabilirsiniz.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Maaşları

Tıbbi sekreter maaşı kuruma ve deneyime bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Temel ücret asgari ücret kadar olsa da deneyim miktarı arttıkça asgari ücretin iki katına kadar çıkan maaşlar görülebilir. Bu noktada, seçeceğiniz kurumun maaşlar konusunda nasıl bir süreç izlediğini öğrenmeniz en doğrusu olacaktır.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.