Uzaktan Eğitim Nedir? Avantajları Nelerdir?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Öğrencinin ve öğretim görevlisinin yüksek verim sağlayabileceği ve aynı zamanda ev konforunda eğitim alabileceği uzaktan eğitim modeli, uzun yıllardır kurumumuz tarafından kullanılır olmasıyla birlikte, pandeminin de etkisiyle hayatımızın merkezine yerleşerek daha çok insan tarafından bilinir ve kullanılır hale geldi. Günümüz globalleşen dünyasında hem sadece kişinin bulunduğu yerde verilen hizmet ve eğitimlerle sınırlı kalmayıp hem de vakit sıkıntısı yaşayan kişilerin de kolaylıkla diledikleri eğitimleri alabilmeleri için uzaktan eğitim hem eğitimciler hem de eğitim almak isteyenler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. 

Son birkaç senede yaşadığımız salgın döneminde de hem öğrencinin salgın sürecini atlatabilmesi hem öğretim görevlisinin eğitim vermeye devam edebilmesi için online eğitim uygun görülmüş ve hayata geçirilmiştir. Gelişmiş ülkelerde uzaktan eğitim modeli sistematik bir şekilde işlemekte olup salgın süreci ile gelişmekte olan ülkelere de örnek olması açısından bu eğitim sistemi devreye sokulmuştur. Uzaktan eğitimle hem eğitimcinin daha konforlu şartlarda ders anlatımı hedeflenmiş; hem de öğrencinin mekan ve zaman kavramı olmaksızın her an ve her yerde eğitim alabilmesi sağlanmıştır. Tüm bunlarla beraber elbette eğitim sürecinde yaşanan yol ve aynı şehirde olmama gibi kişiyi eğitimden mahrum bırakacak konuların da büyük ölçüde önüne geçilebilmesi sağlanmıştır.

Uzaktan Eğitimde Ders Çeşitleri Nelerdir?

3 ana bölüme ayrılan eğitim sistemi mevcuttur. Senkronize dersler, ayrı zamanlı dersler ve karma dersler olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

Senkronize Dersler

Bu ders sisteminde online eğitim boyunca eğitimci ve öğrenci aktiftir ve birlikte ders işleme durumunda bulunurlar. Sanal bir sınıftadırlar ve internet ortamında katılırlar. Belirlenen gün ve saatte eğitimci ve öğrenci canlı olarak bilgisayar ya da tablet ekranı başında katılım sağlamak durumundadır.

Ayrı Zamanlı Dersler

Bu eğitim sistemi daha esnektir ve kolaylığı daha çoktur. Çünkü ders notları video, ses kaydı ve kitaplar ile desteklenmiştir, öncesinde öğrencilere verilmiştir. Bu ders sistemine Asenkron ders sistemi de denir. Yani önceden hazırlanmış eğitim içeriklerine her bir kullanıcı dilediği zaman katılım sağlayabilir, dilediği zaman duraklatabilir ve uygun zamanlarında yine kaldığı yerden eğitim videolarını takip etmeye devam edebilir.

Hibrit Dersler

Bu ders sistemi içerisinde iki mevcut plan vardır. Hem Senkronize hem Asenkron ders sistemi iç içe geçmiş vaziyette olup kimi zaman online iken kimi zaman da sonradan eğitimi alabileceğiniz materyaller verilmiş vaziyettedir.

Bu üç çeşit sistemin içerisinden kendilerine en uygun eğitim modelini seçen kurumlar öncelikle öğrenciyi daha sonra ise eğitimciyi düşünmektedirler. Esnek sistemler hayatın içerisinde başka meşguliyetleri olan kişiler için daha uygun iken, ders zamanında karşılıklı online olması gereken kişilerde ise daha düzenli ve ve eğitim odaklı hayatları olan kişiler için elverişlidir. Kişi hayatının akışına göre kendine en uygun düzeni seçebilir ve eğitimden mahrum kalmadan öğrenimini bitirebilir.

Meslek Edinme Kursu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Uzaktan Öğretimde Sınav Süreci Nasıl İşlemektedir?

Uzaktan eğitimde uygulanan çeşitli yöntemler sınav süreci için de geçerlidir. Her kurumun kendine özgü sistemleri vardır ve sınav öncesinde öğrenciler bilgilendirilmektedir. 

Kurumlar sınav gününü belirledikten sonra karar verilen mekanlarda ve sınav süresi boyunca öğrenciler yüz yüze olacak şekilde katılabilirler. Bir diğer seçenek ise kurumun belirlediği tarihlerde sözlü olarak internet üzerinden sınavlarını verebilmektedirler. Verilen tarihler içerisinde çoklu seçenek sistemi ile test usulü sınavlara girmek bir başka yöntemdir. Sınav haricinde ise ödevler verilebilir ve teslim edilme süreleri öğrencilere duyurulur.

Uzaktan Eğitim Nedir - Uzaktan Eğitim Avantajları

Sınav süresi boyunca öğrenciler düzene uymakla sorumlu olup, kopya çekme ya da kendinin yerine başka bir kişiyi sınava dahil etme gibi durumlarında tespiti halinde disiplin cezası alınabilmekte ve sınav iptali gerçekleşmektedir. Sınav sisteminde bilgisayar zorunluluğu yoktur. Cep telefonu, tablet gibi diğer iletişim araçları ile de giriş yapılabilir fakat bilgisayar olması daha sağlıklı bir bağlantı sağlamaktadır. 

Sınav süresince olası ihtimaller göz önüne alınarak internet bağlantısı kontrol edilmeli ve gireceğiniz cihazın tarih ve saat ayarları kontrol edilmelidir. Sınavdan bağlantı kopukluğu nedeni ile katılım sırasında çevrimdışı konuma geçme  durumunda aynı şekilde sisteme giriş yapabilir ve sınavınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sınav bitimi halinde ise “sınavı bitir” butonu ile kolaylıkla sistemden çıkış yapabilirsiniz.

Herhangi bir olumsuz durumda ise sınavı bitiremeyen ve süresi dolan öğrenciler, video kayıt yöntemi ile aynı gün ve saatin içinde bulunduğu kayıt örneğini dersin öğreticisine aktarmalı ve kanıt olarak delili sunmalıdır.

Uzaktan Eğitim Avantajları Nelerdir?

Gelişmiş ülkelerde tercih edilen ve en modern donanımlara sahip olan uzaktan eğitim sistemi ilk olarak öğrenci merkezlidir. Zaman ve mekan sorunu bulunmayan ve dolayısıyla istenildiği zaman online karşılıklı ders çalışma imkanı sunarken diğer yandan ulaşım sorunu olmamakla birlikte evde, ofiste ve bulunduğunuz her konumda eğitim ve öğretim almanızı sağlar. Kişilerde okumaya engel olan evlilik hayatı, hastalık, bedensel engel, askerlik gibi birçok durumu ortadan kaldırmakta ve ara vermek durumunda kalan kişilere özgür bir alan tanımakla birlikte eğitim haklarını geri vermektedir.

Uzaktan eğitim, maddi sıkıntılar içerisinde olan ve okumaya ara vermek zorunda kalan öğrenciler için bir fırsat iken aynı zamanda; barınma, ulaşım, beslenme ihtiyaçları gibi ekstra durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Avantajlarından bir diğeri ise teknolojik aletleri kullanarak derslere kolay ulaşım imkanı olmakla birlikte çalışmak zorunda olan kişilere kayıtlı derslerden takip etme hakkı da büyük kolaylıktır.

Ayrıca klasik eğitimin yanı sıra online eğitim, işitsel ve görsel dosyaların çokluğu ve zevkli içerikler ile dikkat dağıtmayı önlemekte ve psikolojik olarak eğitime destek sağlamaktadır. Ülke dışından dahi derslere katılma imkanı sunması konforlu bir süreç iken, sağlık anlamında da bedensel engeli bulunan kişiler için kolaylıklar sunmaktadır. Birçok yönden olumlu hale gelen ve salgın dönemiyle birlikte de revaçta olan uzaktan eğitimi inceleyebilir, engelleriniz var ise siz de bu süreçleri kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Aynı zamanda pek çok insan bir meslek edinme, ek bir beceri kazanmak ya da yalnızca ilgi duyduğu bir konuda daha çok bilgi sahibi olabilmek adına eğitim ve kurslara da katılmak istemektedir. Günümüz sosyo-ekonomik şartları düşünüldüğünde pek çok insanın ek beceriler ve ek sertifikalar edinmesi de kendisine olumlu katkılar getirecek çalışmalar olacaktır. Bu süreçte online sertifika eğitim programları kişiye zaman açısından da pratik bir katılım olanağı sunacağından uzaktan eğitimle ek sertifikalara sahip olabilirler.

Konforlu Eğitimin Adı Uzaktan Eğitim

Peki, özel kurslarımız size neler sunuyor? YÖK’ün uzaktan eğitimde vaad ettiği her türlü kolaylığı sizlere sunuyoruz. Kaliteli kaynak kitaplar ve yeterli bilgiyi profesyonelce sunan video derslerle siz de bir adım ileriye gidebileceksiniz. Bir meslek sahibi olmak istiyorsanız kolaylıkla uzaktan eğitim ile verilen sertifika programlarımıza katılabilir ve e-devlet onaylı sertifikanızı almak için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim ile Hobileriniz Gerçek Olsun

Teknolojinin bir nimeti olan online eğitim ile eğitmenin yanınızda olmasına gerek yok. Elinizde her an ulaşabileceğiniz bir tablet ya da cep telefonunuz ile dahi eğitim hakkına kavuşabilirsiniz. Kayıtlı videolu online eğitimlerin yanı sıra hobi edinmek istediğiniz kursları da alabilirsiniz. Klasik eğitim hayatı gibi en yakınınızdaki okulu ve eğitimciyi seçmek zorunluluğu ortadan kalkmıştır ve dolayısıyla hangi eğitimciden ders almak istiyorsanız onu seçebilme özgürlüğü size aittir. İster bir meslek edinmek için olsun, isterseniz kendinizi geliştirmek adına ek sertifikalara sahip olmak olsun, amacınıza göre rahatlıkla eğitimlerimize katılabilir, başarıyla tamamladıktan sonra da sertifikanızı almaya hak kazanabilirsiniz.

Süreci en yüksek kalitede ve işlevsel hale getirebilmek adına yaptığımız çalışmaları öğrenmek için bizlerle telefon ya da eposta üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ulaşım ve konaklama süreçleriyle uğraşmadan hemen eğitim aşamasına geçebilir ve zaman kaybı yaşamazsınız. Siz de online eğitimi eğlenceli ve aynı zamanda kaliteli hale getirebilir ve kendinize yatırım yapabilirsiniz.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.